Mnoge američke državne i lokalne agencije za sprovođenje zakona odbijaju da podele vitalne informacije sa Federalnim istražnim biroom zbog zabrinutosti da je postao partijski i politizovan, navodi se u izveštaju uzbunjivača dostavljenom Kongresu.
Izveštaj od 230 stranica sastavila je alijansa penzionisanih i aktivnih agenata i analitičara, koji su razgovarali sa više od 30 „nezavisnih, veoma verodostojnih“ izvora širom SAD.
„Oni ne samo da ne žele da rade sa FBI, već su navodno odlučili da više ne dele relevantne, suštinske informacije o kriminalnim i drugim obaveštajnim aktivnostima” sa Biroom, jer veruju da je „funkcionisao kao partijska savezna agencija motivisana političkom agendom” poslednjih godina, rekli su autori izveštaja.
Postojanje izveštaja prvi put je objavljeno u sredu u Njujork postu. Sam dokument je poslat odborima za pravosuđe i nadzor Predstavničkog doma i postavljen na internet.
Grupa je opisala „krizu poverenja“ u operativne grupe koje predvodi FBI i „uznemirujući gubitak poverenja“ u Biro u celini, čak i kada je direktor Kristofer Rej svedočio Kongresu o „složenom okruženju pretnji“ koje je bez presedana u njegovom karijera.
Većina izvora je ukazivala na odgovor FBI-a na pobunu 6. januara 2021. u američkom Kapitolu i napad u avgustu 2022. na rezidenciju bivšeg predsednika Donalda Trampa na Floridi, Mar-a-Lago.
Jedan od izvora opisao je ponašanje FBI-ja kao „ponašanje zemlje Trećeg sveta“ i tvrdio da bi „trebalo da bude raspušteno, a njegovo osoblje krivično gonjeno i izrečeno dugim zatvorskim kaznama“.
Pritisak da se pomogne u slučajevima „J6“ doveo je do uverenja da je Biro vođen „partijskim, političkim programom“. Jedan izvor je rekao da ne mogu da shvate zašto FBI nije krenuo za drugim grupama sa istim žarom. Drugi je rekao da se lokalni službenici plaše da bi mogli biti meta „zbog njihove ljubavi prema SAD“ i da bi ih se smatralo „domaćim teroristima“ na osnovu načina na koji glasaju.
Noviji agenti FBI „ne trude se da prikriju svoje gađenje“ prema tradicionalnim političkim ili verskim stavovima i otvoreno se identifikuju kao „budni ili liberalni“, rekao je šef radne grupe sa više agencija. Zaposleni na osnovu smernica „raznolikosti, jednakosti i inkluzije“ (DEI), oni su „potpuno bezvredni“ i „najgora grupa ljudi“, rekli su uzbunjivači.
FBI akademija u Kvantiku, u Virdžiniji, u kojoj se obučavaju novi agenti, „promoviše kult narcizma“ i arogantne superiornosti, a istovremeno je nepodnošljivo politizovana, tvrdi se u izveštaju. U međuvremenu, Odeljenje za bezbednost Biroa zloupotrebljava proces bezbednosne provere da bi iz svojih redova izbacilo konzervativne agente.
Uzbunjivači su pozvali Kongres da iznudi ostavku Reja kao „krajnju krajnju meru” i jedini način da se povrati reputacija Biroa.