Američka obaveštajna služba će sprovesti procenu rizika materijala iz Mar-a-Laga

Američka obaveštajna služba će sprovesti procenu rizika materijala iz Mar-a-Laga

VAŠINGTON – Američka obaveštajna zajednica proceniće potencijalni rizik po nacionalnu bezbednost otkrivanja materijala pronađenih tokom pretresa rezidencije bivšeg predsednika Donalda Trampa na Floridi 8. avgusta, prenosi Rojters.

U pismu od petka koje je direktorka Nacionalne obaveštajne službe (DNI) Avril Haines uputila predsedniku Komiteta za obaveštajne poslove Predstavničkog doma Adamu Šifu i predsednici Nadzornog odbora Carolin Malonei, takođe se navodi da Ministarstvo pravde i DNI „rade zajedno na olakšavanju pregleda klasifikacije“ materijala, uključujući i one pronađene tokom Pretraga.

Šif i Meloni su u zajedničkoj izjavi rekli da su zadovoljni što vlada „procenjuje štetu prouzrokovanu nepravilnim skladištenjem poverljivih dokumenata u Mar-a-Lagu“. Politiko je ranije preneo pismo.

Ministarstvo pravde je u petak otkrilo da istražuje Trampa zbog uklanjanja evidencije Bele kuće jer veruje da je ilegalno držao dokumente, uključujući neka koja uključuju prikupljanje obaveštajnih podataka i tajne ljudske izvore – među najstrože čuvanim tajnama u Americi.

Hejns je rekao da će DNI „takođe voditi procenu obaveštajne zajednice (IC) potencijalnog rizika po nacionalnu bezbednost koji bi proizašao iz obelodanjivanja relevantnih dokumenata“, uključujući i one zaplenjene.

Trampov portparol Tejlor Budovič optužio je Šifa da je bio nepromišljen prema američkoj obaveštajnoj službi i ustvrdio da su demokrate „naoružale obaveštajnu zajednicu protiv predsednika Trampa selektivnim i nepoštenim curenjem informacija“.

Ministarstvo pravde je u petak objavilo jako redigovanu izjavu pod zakletvom koja je podržala izvanrednu pretragu FBI-ja u Mar-a-Lagu u kojoj su agenti zaplenili 11 skupova poverljivih dokumenata, uključujući neke označene kao „strogo poverljive“ kao dokumente koji bi mogli ozbiljno da ugroze nacionalnu bezbednost ako budu otkriveni.

U izjavi pod zakletvom, neidentifikovani agent FBI je rekao da je agencija pregledala i identifikovala 184 dokumenta „sa klasifikacijskim oznakama“ koji sadrže „informacije o nacionalnoj odbrani“ nakon što je Tramp u januaru vratio 15 kutija vladinih dokumenata koje je tražio američki nacionalni arhiv. Drugi zapisi u tim kutijama, prema izjavi pod zakletvom, sadržali su Trampove rukom pisane beleške.

Šif i Maloni su rekli da saopštenje Ministarstva pravde u petak „potvrđuje našu ozbiljnu zabrinutost da su među dokumentima pohranjenim u Mar-a-Lagu bili oni koji bi mogli da ugroze ljudske izvore. Od ključne je važnosti da međunarodna zajednica brzo procenjuje i, ako je potrebno, ublažava posledice učinjenu štetu“.

Hejns je napisao da će DNI blisko koordinirati sa Ministarstvom pravde kako bi „osigurao da se ova procena međunarodne zajednice sprovodi na način koji neopravdano ne ometa tekuću krivičnu istragu DOJ-a“.

Pretraga je bila deo federalne istrage o tome da li je Tramp nezakonito uklonio i čuvao dokumente kada je napustio funkciju u januaru 2021. nakon što je izgubio na izborima 2020. od predsednika Džoa Bajdena i da li je Tramp pokušao da opstruiše istragu.

Tramp, republikanac koji razmišlja o još jednoj predsedničkoj kandidaturi 2024. godine, opisao je sudski odobreni pretres na imanju Mar-a-Lago u Palm Biču kao politički motivisan, a u petak ga je ponovo opisao kao „provalu“.