Američka kongresmenka vređala britansku novinarku

Američka kongresmenka vređala britansku novinarku

Američka kongresmenka, ljuta pitanjem novinara iz Velike Britanije zbog kontroverznog zakona o kontroli oružja, predložila je da se novinarka „vrati“ u svoju zemlju.

Predstavnica Kanala 4 Siobhan Kenedi suočila se u sredu sa predstavnikom Gruzije Mardžori Tejlor Grin zbog Grinovog protivljenja zakonu.

Govoreći na konferenciji za novinare izaslaničke grupe za Drugi amandman, Grin i njene kolege republikanci koji se zalažu za oružje ubili su 14 senatora GOP koji su glasali za unapređenje zakona o kontroli oružja. Zakon je potom usvojio Predstavnički dom u petak, a u subotu ga je potpisao predsednik Džo Bajden.

Grin je republikance koji su pomogli u donošenju zakona nazvao „RINOs“, akronim za „Republikanci samo po imenu“.

Izveštavajući sa događaja za štampu, Kenedi je optužio Grina da stavlja pravo na oružje ispred javne bezbednosti.

„Mi nemamo oružje u Velikoj Britaniji, to je tačno, ali nemamo ni masovne pucnjave. A naša deca se ne plaše da idu u školu“, rekla je ona.

„Imate masovne ubode nožem, damo“, odgovorio je Grin. „Imate sve vrste ubistava i imate zakone protiv toga.“

„Ovde nema ništa slično istim cenama“, uzvratio je Kenedi.

„Pa, možete se vratiti u svoju zemlju i brinuti o tome da nemate oružje“, odgovorio je Grin. “Sviđa nam se naše ovde.”

I Tejlor Grin i Kenedi su objavili video snimke razmene na Tviteru, pri čemu Tejlor Grin optužuje „britansku štampu“ da dovodi u pitanje „Bogom dana prava“ Amerikanaca, a Kenedi insistira da zakon o kontroli oružja u pitanju „ne odnosi se na uzimanje njenog oružja daleko.”

Zakon o kome je reč – Zakon o dvopartijskim sigurnijim zajednicama – pooštrava proveru prošlosti za kupce oružja mlađih od 21 godine, zabranjuje osuđenim nasilnicima da kupuju oružje na pet godina, finansira usluge mentalnog zdravlja i obezbeđenje škola i inkriminiše „kupovinu slame“ – gde jedna osoba kupuje pištolj u ime nekog drugog.

Međutim, njegova najkontroverznija odredba je finansiranje takozvanih zakona o „crvenoj zastavi“, koji dozvoljavaju vlastima da konfiskuju oružje od nekoga za koga sud smatra da predstavlja pretnju za njih same ili za druge. Konzervativci su tvrdili da će tužioci koji su orijentisani ka levici koristiti ove zakone da ih ciljaju na političkim osnovama, a Nacionalna streljačka organizacija je rekla da će čitav paket zakona biti „zloupotrebljen da bi se ograničila zakonita kupovina oružja, kršeći prava Amerikanaca koji poštuju zakon i koristiti federalne dolare za finansiranje mera kontrole oružja koje usvajaju državni i lokalni političari.”

Ovaj zakon je prvi veliki zakon o kontroli oružja koji je postao zakon od zabrane jurišnog oružja iz 1994. godine, kojom je deceniju bila zabranjena prodaja većine poluautomatskih pušaka. Njegov prolazak kroz Kongres došlo je nekoliko nedelja nakon masovne pucnjave u osnovnoj školi Rob u Uvaldeu u Teksasu, u kojoj je naoružani napadač masakrirao 19 dece i dvoje odraslih.

Stopa ubistava u SAD je oko četiri puta veća od one u Velikoj Britaniji, dok SAD beleže 646 puta više ubistava oružjem godišnje nego Velika Britanija. Međutim, stope ubistava oružjem veoma variraju između američkih država i demografije. Na primer, Misisipi vidi više od sedam puta više ubistava vatrenim oružjem godišnje nego Masačusets, a mladi crnci imaju 21 puta veću verovatnoću da će počiniti ubistvo pištoljem nego mladi belci.