Rusija koristi američke firme i influensere za širenje dezinformacija: novi detalji o mešanju u izbore 2024. godine

Rusija koristi američke firme i influensere za širenje dezinformacija: novi detalji o mešanju u izbore 2024. godine

Nove optužbe protiv zaposlenih u ruskim državnim medijima ukazale su na značajnu eskalaciju u ruskim pokušajima da utiču na američku politiku. Dvojica zaposlenih u ruskoj mreži RT optuženi su za plaćanje američkoj kompaniji iz Tenesija kako bi stvorila proruski sadržaj namenjen političkom diskursu u SAD, što je obnovilo zabrinutost za predstojeće izbore u novembru.

Prema optužnici, dvojica zaposlenih u RT-u uložila su 10 miliona dolara u američku kompaniju, koja je dalje platila nekoliko desničarskih influensera, uključujući Tima Pula i Benija Džonsona. Oni su navodno primali i do 400.000 dolara mesečno za kreiranje proruskog sadržaja, iako su tvrdili da nisu znali da iza tih plaćanja stoji Rusija.

Analitičari smatraju da ovaj slučaj predstavlja ozbiljan deo većeg napora Rusije da destabilizuje američku političku scenu. Prema obaveštajnim izvorima, Rusija se fokusira na podršku Donaldu Trampu, koga vidi kao kandidata najmanje posvećenog pomoći Ukrajini, ali i na izazivanje političkih podela i nepoverenja u američku demokratiju.

Pored toga, ruski dezinformacioni napori usmereni su na korišćenje postojećih društvenih podela u SAD-u, preuveličavajući teme kao što su imigracija, pandemija COVID-19, i teorije zavere o američkim biolaboratorijama u Ukrajini. Ova taktika uključuje angažovanje američkih uticajnih glasova koji nesvesno šire rusku propagandu.

Iako se Kina i Iran takođe koriste sličnim metodama, ruski zvaničnici ostaju ključna pretnja. Kremlj pokušava da prikrije svoje tragove koristeći komercijalne firme i američke influensere kako bi se izbegla pažnja američkih obaveštajnih službi, što je deo šireg nastojanja da se utiče na izborni proces u SAD.