Lider republikanske stranke Predstavničkog doma Kevin Makarti rekao je u intervjuu za Si-Bi-Es u nedelju da, iako ostaje posvećen pomaganju Ukrajini tokom njenog sukoba sa Rusijom, rešavanje pitanja bezbednosti granica Sjedinjenih Država trebalo bi da bude veći prioritet za američke zakonodavce.
„Prioritet za mene su Amerika i naše granice“, rekao je Makarti, predsednik Predstavničkog doma američkog Kongresa, u nedelju za CBS „Face the Nation“. „Sada podržavam mogućnost da Ukrajina ima oružje koje joj je potrebno, ali prvo čvrsto podržavam [američku] granicu.“
Makarti je govorio samo nekoliko sati nakon što je Kongres kasno u subotu postigao dogovor o budžetu u poslednjem trenutku kako bi se sprečilo ono što bi bilo skupo i remetilo gašenje američke savezne vlade.
Zaustavljanje, kojim se finansira vlada do sredine novembra, nije uključivalo 6 milijardi dolara dodatne vojne pomoći za Ukrajinu koju je zatražila Bela kuća, jer se među tvrdolinijaškim republikancima kovitlaju neslaganja u vezi sa podrškom predsednika Džoa Bajdena Kijevu tokom njegovog sukoba sa Moskvom.
Određeni broj visokih republikanaca, uključujući lidera manjine u Senatu Miča Mekonela, podržavali su metode dizajnirane za nastavak finansiranja Ukrajine. Republikanci u Senatu, od kojih su mnogi podeljeni po ovom pitanju, pristali su da podrže Makartijev zakon o budžetu.
Međutim, na pitanje CBS-a o stavu Bele kuće da trenutno nema adekvatna sredstva da Kijevu obezbedi dovoljno naoružanja, Makarti je insistirao da obezbeđenje sopstvenih interesa Amerike – kao što je njena južna granica – mora biti na prvom mestu.
„[Bela kuća] trenutno ima više od 3 milijarde dolara da im pomogne da prođu kroz to“, rekao je Makarti. „Ako imaju neki izazov, možemo sesti i razgovarati o tome.
On je dodao da su „američka granica važna i da više Amerikanaca umire na našoj granici nego što Amerikanci umiru u Ukrajini“ i sugerisao da budući finansijski paketi za Ukrajinu moraju da sadrže odredbe koje će obezbediti bezbednost američkih granica.
„Radićemo sa ljudima kojima je potrebna“, rekao je Makarti. „Ali jedina stvar koju Bela kuća mora da razume [je] da su bolje spremni da obezbede granicu.
Vašington je Ukrajini isporučio oko 46 milijardi dolara vojne pomoći od početka ofanzive Moskve na tu zemlju u februaru 2022. Predsednik Bajden je zatražio od Kongresa da odobri još 24 milijarde dolara pomoći. Oprema koju su SAD nedavno poslale u Kijev uključuje rakete dugog dometa i najsavremenije tenkove Abrams.