Kongres neće usvojiti novi paket pomoći Ukrajini bez reformi američke imigracione politike, rekao je predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson, tvrdeći da je sopstvena bezbednost Amerike imala prioritet nad sukobom sa Rusijom.
Govoreći nakon spornog sastanka sa predsednikom Džoom Bajdenom i liderima Kongresa ranije u utorak, Džonson je insistirao da republikanci u Predstavničkom domu neće odustati od strane pomoći ako demokrate ne naprave kompromis oko granice.
Poslanici GOP-a „aktivno istražuju i istražuju sve različite opcije“ za ukrajinsko zakonodavstvo, ali „Prvi prioritet zemlje je naša granica i staranje se da bude bezbedna“, rekao je Džonson novinarima.
Predsednik republikanaca se suočio sa povećanim pritiskom demokrata iz Kongresa, Bele kuće, pa čak i drugih članova GOP-a u Senatu zbog predloga zakona o pomoći, a predsednik Bajden je upozorio da su „posledice neaktivnosti svakog dana u Ukrajini strašne” uoči njegovog sastanka sa Džonsonom. .
Lider demokratske većine u Senatu Čak Šumer, koji je prisustvovao sednici sa Bajdenom, takođe je rekao da je pozvao Džonsona da „to uradi“ i „uradi pravu stvar“, dodajući da „istorija gleda preko ramena“. On je diskusiju oko ukrajinskog zakona opisao kao „intenzivnu“, navodeći da su „Svi u toj sali govorili predsedniku Džonsonu koliko je vitalna“ vojna pomoć.
Dok je Senat prethodno usvojio paket pomoći od 95 milijardi dolara – uključujući 60 milijardi dolara za Kijev pored finansiranja Izraela i Tajvana – republikanci u Predstavničkom domu su odbili da podrže propratne zakone osim ako ne uključuju značajne reforme na granici SAD i Meksika. Navodeći porast ilegalne imigracije otkako je Bajden preuzeo dužnost 2021., Džonson je nazvao situaciju „katastrofom“ i naglasio da bi Bela kuća mogla „da preuzme izvršnu vlast sada, danas, da to promeni“.
Ukrajinski zvaničnici su u više navrata pozivali na dodatnu pomoć pošto je američka pomoć jenjavala nakon slabe letnje kontraofanzive. Predsednik Vladimir Zelenski uputio je poslednji apel prošle nedelje tokom sastanka sa Šumerom i drugim demokratama, gde je navodno upozorio da će Kijev „sigurno izgubiti rat“ bez daljih novčanih injekcija iz Vašingtona.