Američka delegacija razgovara sa privremenim liderom Bangladeša o ekonomiji

Američka delegacija razgovara sa privremenim liderom Bangladeša o ekonomiji

Visoka američka delegacija sastala se u nedelju sa šefom privremene vlade Bangladeša, nobelovcem Muhamedom Junusom, kako bi potvrdila „predanost podsticanju inkluzivnog ekonomskog rasta“, saopštila je ambasada SAD u Daki.

Junus je preuzeo vlast nakon što je bivši premijer Šeik Hasina pobegao iz zemlje prošlog meseca usred masovne pobune. Optužena je za korupciju, kršenje ljudskih prava i prekomernu upotrebu sile protiv demonstranata.

Tokom svoje 15-godišnje vladavine, Hasina je uživala u bliskim odnosima sa Indijom, Kinom i Rusijom, koje su mnogo ulagale u razvoj infrastrukture, trgovinu i investicije zemlje. SAD su takođe postale najveći pojedinačni strani investitor u Bangladešu pod Hasinom.

Junus je u nedelju rekao da je tražio podršku SAD „za obnovu zemlje, sprovođenje vitalnih reformi i vraćanje ukradene imovine“, saopštila je njegova pres služba nakon što se sastao sa delegacijom u državnom pansionu Jamuna u Daki.

On je rekao predstavnicima SAD da je njegova privremena administracija brzo krenula ka „resetovanju, reformi i ponovnom pokretanju“ ekonomije, pokretanju reformi u finansijskim sektorima i popravljanju institucija kao što su pravosuđe i policija, navodi se u saopštenju.

Delegacija SAD, koju je predvodio Brent Neiman, pomoćnik sekretara za međunarodne finansije u Ministarstvu finansija SAD, imala je predstavnike Američke agencije za međunarodni razvoj i Kancelarije trgovinskog predstavnika SAD. Donald Lu, pomoćnik državnog sekretara za pitanja Južne i Centralne Azije, pridružio se delegaciji nakon posete Indiji.

Oni su se sastali sa nekoliko zvaničnika u Daki, uključujući Touhida Hoseina, savetnika u Ministarstvu spoljnih poslova zemlje. USAID je takođe potpisao sporazum o pružanju pomoći Bangladešu od 202,25 miliona dolara.

Ambasada SAD na X-u je naglasila kako su američke kompanije ukorijenjene u toj južnoazijskoj zemlji.

„Sa pravim ekonomskim reformama, američki privatni sektor može pomoći da se otključa potencijal rasta Bangladeša kroz trgovinu i investicije“, napisala je ambasada na svom zvaničnom računu.

Delegacija se po dolasku u subotu sastala i sa predstavnicima američkih kompanija u okviru Američke privredne komore u Bangladešu (AmCham) koje posluju u Bangladešu.

Zabrinutost zbog bezbednosti i nedostatka reda u Bangladešu preneli su agenti kompanija.

Predsednik AmCham-a Sied Ershad Ahmed rekao je na sastanku da, iako je bilo poboljšanja nakon uspostavljanja privremene vlade, „postoje i neka uska grla“. Repatrijacija profita usred tekuće krize američkih dolara i izazovi u lancu snabdevanja koji su rezultat zagušenja u lukama bili su među pitanjima koja je pokrenuo.

Sastanak je usledio kada su nemiri zahvatili glavnu industriju odeće u zemlji, a radnici su napustili, ostavljajući fabrike zatvorene, jer su zahtevali bolje beneficije, uključujući veće plate. Vlasnici fabrika, vlada i radnički lideri održavaju sastanke kako bi ublažili tenzije.

Bangladeš je jedna od najranjivijih zemalja na klimatske katastrofe. Američka ambasada je na svojoj zvaničnoj Fejsbuk stranici rekla da Sjedinjene Države žele da joj pomognu da „ublaži klimatske rizike“.