Šestomesečni prelazni plan za obnavljanje ustavnog i demokratskog poretka u Nigeru, nakon što je vojska te zemlje preuzela vlast u puču prošlog meseca, predložio je u utorak Ahmed Ataf, ministar spoljnih poslova susednog Alžira.
Ministar je izneo okvir nakon diplomatske turneje po tri zapadnoafričke zemlje, Nigeriji, Beninu i Gani, u pokušaju da posreduje u mirnom rešavanju krize u Nijameju i da izbegne vojnu intervenciju.
Vojni vladar Nigera, general Abdourahmane Tchiani, razmatra trogodišnji rok za vraćanje ove zapadnoafričke zemlje pod civilnu vlast.
Govoreći na konferenciji za novinare u glavnom gradu svoje zemlje, Alžiru, a prenosi AFP, Ataf je rekao da „prelazni period koji bi trajao najviše tri godine“ vođa puča može biti „završen za šest meseci“. ”
Prema rečima visokog diplomate, inicijativa Alžira se sastoji od šest tačaka, uključujući razvoj „političkih aranžmana sa prihvatanjem svih partija u Nigeru bez isključivanja nijedne partije“ i to u okviru predloženog polugodišnjeg perioda.
„Civilna sila na čelu sa figurom konsenzusa“ nadgledala bi proces, dodao je on.
Prošle nedelje je Alžir navodno odbio zahtev Francuske da preleti njen vazdušni prostor za vojnu operaciju u Nigeru, dok Pariz poriče da je čak planirao napad za oslobađanje svrgnutog predsednika Mohameda Bazuma.
U Alžiru, vlada najveće afričke nacije više puta se protivila vojnoj intervenciji, akciji koju je zapadnoafrički regionalni blok ECOVAS, podržan od Pariza, zapretio da će pokrenuti kako bi vratio Bazum.
Alžirski lider Abdelmadžid Tebune ranije je izjavio da bi oružani odgovor na krizu u Nijameju „mogao da zapali ceo region Sahela. ”
U utorak je njegov ministar spoljnih poslova ponovio da je severnoafrička zemlja odbacila upotrebu sile protiv vojne vlade Nigera, dodajući da Alžir neće dozvoliti da se njegov vazdušni prostor koristi za takvu misiju.
Ataf smatra da bi opcija vojne intervencije imala „katastrofalne posledice“ po bivšu francusku koloniju.
U međuvremenu, u centralnoafričkoj državi Gabonu, još jednoj bivšoj francuskoj koloniji, grupa vojnika je u sredu proglasila državni udar, privela predsednika Alija Bonga, koji je upravo proglašen pobednikom na predsedničkim izborima održanim prošle nedelje.