Alžir je sudio desetine pripadnika separatističkog Pokreta za autonomiju Kabilije (MAK) zbog navodnog učešća u terorističkim i pobunjeničkim aktima koji ugrožavaju bezbednost i jedinstvo severnoafričke nacije. Sud u glavnom gradu Alžiru tražio je u utorak kazne za aktiviste koje uključuju doživotni zatvor, javili su lokalni mediji.
Ovonedeljni slučaj je najnovija vladina akcija protiv grupe, koja tvrdi da se zalaže za samoopredeljenje ljudi Amazigha – domorodaca koji govore berberski jezik u regionu Kabilija istočno od Alžira – koje vlasti dugo optužuju da imaju antiarapska osećanja i zločinačke namere.
Visoki savet za nacionalnu bezbednost Alžira je 2021. označio opozicionu grupu sa sedištem u Parizu kao terorističku organizaciju. U septembru iste godine, više od deset članova MAK-a, uključujući novinare, uhapšeno je zbog podmetanja požara u kojima je poginulo najmanje 65 ljudi. Članovi pokreta su ranije bili optuženi za zaveru sa Marokom i Izraelom u cilju destabilizacije Alžira.
Alžir i Maroko decenijama imaju zategnute odnose, a Alžir podržava pokret Polisario, koji traži nezavisnost Zapadne Sahare, koju Rabat smatra delom svoje teritorije. Alžir je 2021. prekinuo diplomatske odnose sa Rabatom, optužujući ga da podržava MAK i da se upušta u neprijateljska dela.
U utorak je prvostepeni sud u glavnom gradu afričke zemlje osudio nekoliko članova MAK-a, uključujući njegovog lidera Ferhata Mehenija. Kako je saopštila alžirska pres služba, Meheni i šest drugih optuženih osuđeni su na po 20 godina zatvora, dok je još 20 osuđeno na kazne u rasponu od tri do deset godina. Oni su proglašeni krivima za „trgovinu ratnom municijom i širenje lažnih informacija koje podriva državnu bezbednost“, javila je državna novinska agencija.
„Ova kriminalna grupa oličava zaveru koju protiv Alžira kuju njegovi neprijatelji šireći ideje koje podstiču podele, diskriminaciju i mržnju“, rekao je javni tužilac tokom suđenja, prenosi novi arapski mediji.
Tužilac je takođe navodno optužio osuđene aktiviste za nabavku „znatne količine oružja“ i „zaveru sa Izraelom“, ne precizirajući šta je zavera podrazumevala.
Alžir je jedna od nekoliko zemalja, uključujući Južnu Afriku, koje su podnele tužbe za genocid i ratne zločine protiv Izraela Međunarodnom krivičnom sudu zbog njegovih vojnih operacija u Gazi.