Allianz, najveća evropska osiguravajuća kompanija po tržišnoj vrednosti, saopštila je da je velika verovatnoća da će napustiti Rusiju, što bi mogao da utiče na njen profit za čak 500 miliona evra.
„Moramo da prođemo kroz proces, ali bih definisao verovatnoću [izlaska iz Rusije] kao veoma veliku“, rekao je glavni finansijski direktor grupe Đulio Terzariol novinarima nakon objavljivanja rezultata za prvi kvartal u četvrtak. Odbio je da navede vremenski okvir. Allianz je u martu prestao da piše nove poslove u Rusiji.
Izlazak bi doneo jednokratni pogodak od 0,4 do 0,5 milijardi evra, navela je grupa u prezentaciji rezultata, dodajući da će naplata biti uglavnom zbog računovodstvenog prilagođavanja i da neće uticati na kapital ili gotovinu.
Osiguravač je prijavio rezultate dan nakon što je izdvojio još 1,9 milijardi evra za pokrivanje očekivanih troškova finansijskog skandala u svom poslu upravljanja imovinom u SAD.
To je smanjilo neto prihod za tri kvartala na godišnjem nivou na 669 miliona evra za kvartal. U kombinaciji sa nestabilnim kvartalom za finansijska tržišta i druge faktore, smanjio je 10 procentnih poena od Allianz-ovog koeficijenta solventnosti – mere njegovog kapitala koji je dostupan kao proporcija potrebnog minimuma – smanjivši ga na 199 procenata.
Akcije Allianza pale su za 3,2 procenta na trgovanju u četvrtak u ranim popodnevnim satima, u poređenju sa padom od 1,8 odsto u evropskom referentnom indeksu Stokk 600.
Allianz je takođe rezervisao oko 100 miliona evra rezervi za očekivana potraživanja u vezi sa krizom u Ukrajini, uglavnom u kreditnom osiguranju, koje štiti od narušenih dugova. „Druge kompanije mogu imati drugačiju vrstu profila rizika, osećamo se dobro sa rezervom koju smo izdvojili“, rekao je Terzariol.
Rastuće cene osiguranja, posebno u komercijalnom osiguranju, podigle su prihode za Allianz, kao i za Cirih, još jedan od najvećih osiguravača u Evropi, koji je u četvrtak takođe objavio brojke za prvi kvartal.
Cirih je rekao da je na putu da premaši svoje finansijske ciljeve za 2022., uz pomoć premija u poslovima sa imovinom i žrtvama koje su porasle za 12 odsto na sličnoj osnovi, prilagođene kretanju valuta. Nešto od toga je rezultat viših cena poljoprivrednih proizvoda, delimično izazvanih posledicama Ukrajine, što je značilo veće prihode od osiguranja useva u SAD.
Cijene komercijalnog osiguranja, u dugom usponu, rastu sporijim tempom u posljednjim kvartalima, ali stručnjaci za osiguranje kažu da bi ekonomske posljedice rata mogle tržištu dati novi zamah.
Glavni finansijski direktor Ciriha Džordž Kvin rekao je za Fajnenšel tajms da su efekti sukoba i širi inflatorni pritisci pomogli tržištu da „nađe malo platoa“ na ceni. „Još uvek postoji značajna pozitivna razlika između glavne cene i onoga što verujemo da će biti uticaj inflacije“, dodao je on.
Cirih ima manju rusku operaciju, takođe zatvorenu za nove poslove, što bi, ako se prekine, umanjilo njegovu zaradu od niskih desetina miliona evra, rekao je Kvin. Kompanija je saopštila da tvrdnje u vezi sa sukobom nisu bile značajne.
Akcije Ciriha su u četvrtak porasle za 0,5 odsto, nadmašujući šire tržište.