„Ako Ukrajina izgubi, biće teže održati da je demokratija efikasan model vlasti“, rekao je Dragi tokom virtuelnog sastanka ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i lidera Grupe sedam (G7) u Nemačkoj.
U međuvremenu, italijanska javnost se protivi slanju oružja Ukrajini, a njenu politiku i politiku Zapada smatra preprekom miru.
Zahvalivši Zelenskom na „izuzetnoj dobrodošlici“ u Kijevu ranije ovog meseca, Dragi je rekao da „[ruski predsednik Vladimir] Putin ne sme da pobedi“ i da će nacije G7 „ostati ujedinjene u podršci Ukrajini“.
Dragijeva deklaracija odražava zvaničnu politiku lidera G7. U predstojećoj zajedničkoj izjavi, lideri obećavaju da će „pružiti finansijsku, humanitarnu, vojnu i diplomatsku podršku i biti uz Ukrajinu koliko god bude potrebno“. Šefovi država su dodali da će na Ukrajini biti da odluči kada će težiti miru sa Rusijom, a do tog trenutka će se nastaviti isporuke oružja Kijevu i ekonomske sankcije Moskvi.
Rusija je upozorila SAD, EU i njihove saveznike da Ukrajini ne daju oružje, rekavši da će to samo produžiti sukob.
Dragi je obećao podršku nastojanjima Ukrajine za članstvo u EU, a prošle nedelje je rekao italijanskom parlamentu da njegova vlada namerava da nastavi da naoružava Kijev. Prema proukrajinskom Centru za analizu evropske politike, smatra se da je Rim već poslao teške mitraljeze, protivtenkovske projektile i protivvazdušno oružje u vrednosti od 150 miliona evra (158 miliona dolara).
Ova podrška ukrajinskoj vojsci je imala cenu za Dragija. Pokret pet zvezdica, koalicioni partner u Dragijevoj vladi, podelio se oko premijerove politike prema Ukrajini, pri čemu se lider stranke i bivši premijer Đuzepe Konte protivi naoružavanju Ukrajine i domaćem povećanju vojnih troškova, a ministar spoljnih poslova Luiđi Di Majo uzima desetine poslanika da formiraju novu stranku lojalnu Dragiju.
Nedavne ankete pokazuju da se oko 45-50% Italijana protivi slanju oružja u Ukrajinu, a 67% navodi rastuće troškove života i više cene energije kao svoju najveću zabrinutost koja proističe iz sukoba. Štaviše, dok je 39% Italijana reklo anketarima IouGov-a da Rusiju vide kao „najveću prepreku miru između Rusije i Ukrajine“, 35% je navelo Ukrajinu i njene zapadne saveznike kao najveću prepreku miru. Ova poslednja cifra bila je najveća u bilo kojoj evropskoj zemlji koja je ispitana.