Akcije Tesle pale nakon najave otpuštanja 10 odsto zaposlenih

Akcije Tesle pale nakon najave otpuštanja 10 odsto zaposlenih

Akcije Tesle pale su u petak za više od 8 odsto nakon što je objavljeno da je izvršni direktor Elon Musk rekao da će proizvođač električnih vozila smanjiti 10 odsto zaposlenih i zamrznuti zapošljavanje.

Mask je rekao da je odluka doneta zbog „super lošeg osećaja“ o ekonomiji, prema detaljima dva interna mejla koje je preneo Rojters.

E-mailovi, u četvrtak i petak, usledili su nakon zahteva Maska da Teslini plaćeni radnici budu u kancelariji najmanje 40 sati nedeljno ili da nađu drugi posao. Rekao je osoblju da „rad na daljinu više nije prihvatljiv“ i da se proizvodnja „neće desiti pozivom“.

Prema jednoj proceni, komanda bi mogla da podstakne skoro 10 odsto Teslinih kancelarijskih radnika da potraže posao negde drugde, i naširoko je viđena kao znak da Musk traži načine da smanji radnu snagu u kompaniji.

Muskov prvi imejl upućen rukovodiocima Tesle u četvrtak bio je pod naslovom „pauziraj sve zapošljavanje širom sveta“. U naknadnoj poruci svom osoblju u petak se dodaje da je kompanija postala „previše zaposlenih u mnogim oblastima“, što je dovelo do potrebe za smanjenjem broja zaposlenih za 10 odsto, iako će se broj radnika koji se plaćaju po satu povećati.

Potencijalna smanjenja prate bum zapošljavanja koji je doveo do toga da je Tesla dodao više od 51.000 radnika u poslednje dve godine, dostigavši 99.290 na kraju 2021. godine, pošto je otvorio nove fabrike u Šangaju i Berlinu i postavio planove za niz novih modela. Imao je 4.150 oglasa za posao na svojoj veb stranici u SAD u petak.

Elon Musk je u četvrtak poslao imejl rukovodiocima Tesle pod naslovom „pauziraj sve zapošljavanje širom sveta“, navodi se u izveštaju Rojtersa.

Upitan da odgovori na Muskov komentar o ekonomiji tokom konferencije za novinare o najnovijem izveštaju o zapošljavanju u SAD, koji je pokazao solidne ukupne dobitke uprkos zategnutom tržištu rada, predsednik Džo Bajden je istakao da Ford i Stelantis i dalje planiraju da zaposle više radnika za svoje električne proširenje vozila, dok je Intel planirao da angažuje još hiljade. „Mnogo sreće na njegovom putovanju na Mesec“, rekao je Bajden.

„Hvala, gospodine predsedniče“, odgovorio je Mask na Tviteru, ukazujući na priču o tome kako je Nasa dodelila njegovoj kompaniji SpaceKs ugovor od 2,9 milijardi dolara za iskrcavanje Amerikanaca na Mesec.

Mask je najnoviji poslovni lider visokog profila koji nudi sumorne ekonomske izglede dok inflacija raste, a pooštravanje monetarne politike Federalnih rezervi i rat u Ukrajini izazivaju tržišta.

Izvršni direktor JPMorgan Chase-a Džejmi Dajmon upozorio je u sredu na nadolazeći ekonomski „uragan”. „Taj uragan je upravo tamo niz put i dolazi nam“, rekao je on. „Jednostavno ne znamo da li je u pitanju manja ili superoluja Sendi . . . I bolje se pripremite.” Rukovodioci Bank of America i Goldman Sachsa ponudili su slične stavove.

Prošlog meseca Musk je rekao da su SAD „verovatno“ već u recesiji i da će „postati još gore“.

„Verovatno će biti teško, ne znam, godinu dana, možda 12-18 meseci“, dodao je on.

Uprkos zabrinutosti zbog slabljenja potražnje potrošača, Teslin zaostatak prodaje se proteže do sledeće godine, a Musk je na konferenciji Fajnenšel tajmsa prošlog meseca rekao da bi kompanija mogla čak prestati da prima nove porudžbine.

Međutim, Tesla i drugi proizvođači automobila doveli su u sumnju svoje sposobnosti da dostignu ciljeve proizvodnje električnih vozila, jer bi poremećaji u lancu snabdevanja i nestašice sirovina za nove baterije mogli da ometaju uvođenje električnih vozila uprkos velikoj i rastućoj potražnji.

„Postoje neka ograničenja u pogledu sirovina za koje vidimo da dolaze, u proizvodnji litijuma, verovatno za oko tri godine, iu proizvodnji katoda“, rekao je Musk na događaju FT.