Globalne akcije su oslabile, a prinosi državnih obveznica pali u sredu nakon što je rejting agencija Fič neočekivano snizila najviši suvereni kreditni rejting Sjedinjenih Država.
Fič je smanjio Sjedinjene Države za jedan stepen na AA+ sa AAA, navodeći fiskalno pogoršanje, odluka je objavljena nakon zatvaranja Volstrita u utorak.
Vest je pogodila svetska tržišta akcija, dovodeći evropski indeks STOKSKS 600 na najniži nivo od dve nedelje. Poslednji put je pao za 1,4% do 09:14 GMT (.STOKSKS).
Američke akcije su takođe trebalo da se otvore niže sa Nasdak fjučersom za više od 1%.
Prinosi 10-godišnjeg trezora SAD pali su za 2 bazna poena, dok je američki dolar porastao za samo 0,2% u odnosu na korpu sličnih kompanija.
„Nedostatak kretanja obveznica SAD-a i indeksa dolara sugeriše da je tržište već u velikoj meri kvantificiralo i procenilo štetu nanetu nedavnim posledicama“, rekla je Sofi Lund-Jejts, vodeći analitičar kapitala u Hargrivs Lensdaunu.
Fičov potez, koji je usledio nakon što je u maju stavio rejtinge na negativan, izazvao je ljutiti odgovor Bele kuće, koja ga je nazvala „proizvoljnim i zasnovanim na zastarelim podacima“, pošto je usledio dva meseca nakon sporazuma o gornjoj granici duga koji je sprečio SAD podrazumevano.
„Tačno je da je ovaj potez Fiča donekle zasnovan na zastarelim podacima, posebno sa putanjom inflacije koja je sada u povoljnijem gradijentu“, rekao je Lund-Jejts.
Investitori su pravili poređenja sa onim što se dogodilo kada je Standard & Poor’s smanjio AAA rejting SAD 2011. godine nakon globalne finansijske krize. Investitori su tada takođe pobegli u relativnu sigurnost Trezora od rizičnijih akcija.
„To što je S&P prvi smanjio rejting pre 12 godina bila je daleko veća vest i omogućila je investitorima da se prilagode da najvažnije tržište obveznica na svetu više nije čisto AAA, ali to je i dalje velika odluka“, rekao je strateg Dojče banke Jim Reid .
Iako investitori kažu da smanjenje verovatno neće imati veliki uticaj na američke trezorske obveznice, koji podržavaju finansijski sistem kao globalno sigurno sredstvo, ono je unelo izvesnu neizvesnost na finansijska tržišta, ponovo skrenuvši pažnju na pokazatelje duga najveće svetske ekonomije.
Vest je stigla i neposredno nakon što je Ministarstvo finansija SAD u ponedeljak saopštilo da očekuje da će pozajmiti 1,007 biliona dolara u trećem kvartalu, što je najveći iznos ikada u tom periodu, u poređenju sa Mejovom procenom od 274 milijarde dolara. Pažnja je bila na najavi o povraćaju novca koja dolazi u sredu.
Smanjenje ocene „u suštini govori da je potrošnja vlade SAD problem. To je neodrživa budžetska situacija jer privreda ne može ni da napreduje iz ovog problema“, rekao je Stiven Ričiuto, glavni ekonomista SAD u Mizuho Securities.
„Stoga će morati da se pozabave time ili prihvate posledice potencijalnih daljih dodatnih sniženja rejtinga.
Toni Sicamore, analitičar iz IG-a, rekao je da je osim poteza Fitch-a, bilo nekih razočaravajućih podataka u SAD i Kini i nekih zarada slabijih od očekivanih, tako da su ljudi uzimali novac sa stola.
Na drugim mestima, prinos japanskih 10-godišnjih obveznica dostigao je novi devetogodišnji vrhunac u sredu, pošto su investitori nastavili da testiraju toleranciju Banke Japana na veće prinose nakon iznenadnog podešavanja politike u petak. Jen je porastao za 0,5% u odnosu na dolar, želeći da preokrene tri sesije gubitaka.
Ranije su azijske akcije takođe pale sa MSCI-ovim najširim indeksom azijsko-pacifičkih akcija (.MIAP00000PUS) koji je pao za 1,9%. Japanski Nikkei (.N225) oslabio je 1,8%, dok su australijske akcije (.AKSJO) oslabile 2,3%.
Referentni indeks Kine (.SSEC) i Hong Konga (.HSI) su pali za 0,9% i 2,2%, respektivno, pošto su neki investitori zabeležili profit u odsustvu konkretnih i silovitih mera Pekinga da podupre posrnulu ekonomiju.
Pažnja je i dalje bila usmerena na monetarnu politiku, uz neizvesnost oko toga koliko će Banka Engleske povećati stope u četvrtak. Korporativne zarade i ekonomski podaci takođe su ostali u fokusu, a SAD će ove nedelje objaviti sveže podatke o tržištu poslova.
Cene nafte su porasle u sredu i trgovale su se blizu svog najvišeg nivoa od aprila, nakon što su podaci industrije pokazali znatno veći pad od očekivanog prošle nedelje u zalihama sirove nafte u SAD.
Fjučersi na naftu Vest Tekas Intermediate su poslednji put porasli za 0,9% na 82,09 dolara, dok je nafta Brent porasla slično na 85,62 dolara po barelu.
Zlato je bilo nešto više, trgovalo se na 1.948,30 dolara po unci.