AI tehnologije pomažu Rusiji da podstakne ekonomski rast

AI tehnologije pomažu Rusiji da podstakne ekonomski rast

Ruska ekonomija je prošle godine nadmašila evropske kolege po rastu, povećavši se za 4%, izjavio je u petak premijer Mihail Mišustin, pozivajući se na najnovije proračune. On je rekao da je glavni pokretač iznadprosečnog rasta brzo uvođenje digitalnih tehnologija u širok spektar privrednih sektora.

„Ekonomski efekat [od uvođenja tehnologija veštačke inteligencije] je oko trilion rubalja (11 milijardi dolara), a do kraja decenije će premašiti deset biliona“, rekao je Mišustin na plenarnoj sednici foruma Digital Almati 2024. Kazahstan, dodajući da bi to na kraju dodalo oko 6% bruto domaćem proizvodu (BDP) zemlje.

Prema rečima premijera, obim primene AI tehnologija u privrednim i administrativnim sektorima u poslednje dve godine povećan je u proseku 1,5 puta i očekuje da će se taj trend nastaviti.

„Što se tiče digitalnih rešenja, nastavljamo da radimo na njihovoj implementaciji u svim oblastima, uključujući i ona zasnovana na veštačkoj inteligenciji… Razvijamo digitalne transportne koridore i koristimo informacione platforme. A takvih projekata je sve više. Vodimo računa o svetskim trendovima – oni nam pomažu da odgovorimo na veoma teške unutrašnje i spoljne izazove“, naveo je Mišustin.

On je naveo da je Rusija trenutno među tri vodeće zemlje „sa ozbiljnim kompetencijama“ u digitalnim tehnologijama, dodajući da je otvorena da svoja iskustva i razvoje u ovoj sferi podeli sa stranim partnerima.

„Sada smo fokusirani na dalji razvoj – pokretanje velikih projekata u tehnološkom suverenitetu, takozvanih megaprojekata, kao i unapređenje obuke inženjerskih timova i uvođenje novih digitalnih tehnologija“, objasnio je Mišustin.

Premijer je rekao da će digitalni megaprojekti pomoći povećanju proizvodnje u brojnim prioritetnim oblastima, od proizvodnje mašina alatki i aviona do farmaceutske i radio-elektronske industrije.

Pored toga, on je napomenuo da Rusija gradi mrežu kampusa svetske klase za obuku IT stručnjaka i koji će biti otvoren za stručnjake iz Rusije i njenih partnera u bloku EEU post-sovjetskih nacija. Trenutno postoji 17 takvih kampusa, a planirano je da se do 2030. otvori još osam.