Organizacija za ljudska prava Amnesti internešenel (AI) saopštila je da je Rusija počinila ratni zločin bombardovanjem pozorišta u kome su se nalazile stotine civila tokom martovske opsade Mariupolja, lučkog grada na jugu Ukrajine koji su ruske trupe uništile i koje sada zauzimaju.
U napadu je poginulo najmanje desetak ljudi. Rusija je blokirala Amnestijev tim za krizni odgovor da uđe u Mariupolj, tako da su istraživači intervjuisali preživele u drugim delovima Ukrajine, pregledali satelitske podatke i angažovali fizičara da modelira detonaciju.
U izveštaju „Deca“: Napad na Donjecko regionalno akademsko dramsko pozorište u Mariupolju, u Ukrajini, tim je zaključio da je napad „gotovo sigurno izveo ruski borbeni avion, koji je bacio dve bombe od 500 kg koje su pogodile jedna blizu druge i detonirao istovremeno.“
Oni koji su se sklonili u pozorištu ispisali su rusku reč za decu ispred zgrade kako bi jasno rekli da su civili unutra. Rusi su negirali odgovornost i uperili prst u Ukrajinu.
„Rusko ministarstvo odbrane i zvanični ruski mediji su tvrdili da je ukrajinski puk Azov digao pozorište u vazduh kao operacija lažne zastave, čin sabotaže da bi se okrivila Rusija“, rekla je za NPR Džoan Mariner, direktorka Amnestija za odgovor na krizne situacije. „Vrlo smo pažljivo razmotrili to, kao i mogućnost da je u pitanju ukrajinski vazdušni napad. Ni jedno ni drugo nije uverljivo na osnovu verodostojnih dokaza. Postojala je i tvrdnja da se pozorište koristi u vojne svrhe, ali niko od svedoka sa kojima smo razgovarali nije video bilo kakve vojne aktivnosti, osim povremenog vojnika koji donosi hranu članovima porodice“.
Ona je rekla da je tim takođe istražio da li je štrajk možda bio slučajan. Ali bio je vedar dan, a reč za decu ispisana na predvorju bila bi vidljiva iz aviona.
„Čak i najpovršnije praćenje bi navelo ruske vojne donosioce odluka da prepoznaju da je reč o civilnom objektu, sa aktivnom civilnom aktivnošću unutra“, kaže Mariner. „
Ona kaže da se nada da će istraga pružiti mapu puta za druge koji žele da istražuju ratne zločine na lokacijama kojima ne mogu pristupiti.
„Sa tehnološkim mogućnostima koje sada imamo… moguće je rekonstruisati štrajk i doneti čvrste zaključke“, kaže ona. „Ruske vlasti su pokušale da zamute vodu tvrdeći da je reč o ukrajinskom napadu. I mislim da smo to jasno demantovali.
Amnesti internešenel traži od Međunarodnog krivičnog suda da istraži napad kao ratni zločin. „Svi oni koji prouzrokuju takvu smrt i razaranje moraju biti pozvani na odgovornost“, rekla je Agnes Kalamar, generalni sekretar Amnestija.