Ruševine nastale devetomesečnim ratom prekrivene su neeksplodiranim ubojitim sredstvima, štetnim materijama i telima žrtava, navodi se u izveštaju UN.
Agencija Ujedinjenih nacija za pomoć palestinskim izbeglicama na Bliskom istoku (UNRWA) procenjuje da će čišćenje pojasa Gaze i uklanjanje ruševina iz izraelskog devetomesečnog rata protiv palestinske enklave trajati 15 godina.
Agencija kaže da će čišćenje zahtevati uklanjanje 40 miliona tona otpada, pozivajući se na procenu Programa UN za životnu sredinu (UNEP).
„Ruševine predstavljaju smrtonosnu pretnju za ljude u Pojasu Gaze jer mogu sadržati neeksplodirana ubojna sredstva i štetne materije“, saopštila je UNRWA, dodajući da bi za njeno uklanjanje bilo potrebno više od 100 kamiona i koštati više od 500 miliona dolara.
Prema UNEP-u, neki ostaci zgrada su kontaminirani azbestom, toksičnim mineralom koji uzrokuje bolesti pluća, uključujući rak. Dodaje se da su brojna tela ubijenih zatrpana u ogromnoj količini građevinskog otpada.
Poređenja radi, tokom rata između Izraela i Hamasa 2014. godine u Gazi je proizvedeno oko 2,4 miliona tona otpada. UNEP procenjuje da je količina ruševina u Pojasu Gaze „13 puta veća od ukupne količine ruševina stvorenih u drugim sukobima u Gazi od 2008. godine”.
Tokom više od devet meseci izraelskog rata u Gazi, ogromni delovi enklave leže u ruševinama usled tegobne blokade hrane, čiste vode i lekova.
Prošlog meseca, izraelski vojni radio, pozivajući se na vojne zvaničnike, izvestio je da su izraelski ratni avioni bacili 50.000 bombi na Gazu od 7. oktobra, dodajući da 2.000 do 3.000 bombi nije eksplodiralo.
U maju je Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) procenio da bi obnova kuća u Gazi mogla potrajati do 2040. godine.
„Ukupna obnova Gaze danas, prema našoj proceni, iznosi najmanje između 40 i 50 milijardi dolara“, rekao je tada Abdalah al-Dardari, direktor Regionalne kancelarije za arapske države pri UNDP. „Ovako nešto nismo videli od 1945. godine.“
Globalno gledano, količina razaranja je takva da je UNDP procenio da je indeks ljudskog razvoja u Gazi nazadovao za 40 godina. Indeks procenjuje faktore kao što su godine školovanja, obrazovna dostignuća, zdravlje i očekivani životni vek pri rođenju.
„Sva ulaganja u ljudski razvoj u poslednjih 40 godina u Gazi su zbrisana“, rekao je al-Dardari. „Skoro smo se vratili u 80-e.“