Neki afrički lideri doputovali su u Rusiju na samit sa predsednikom Vladimirom Putinom, dok Kremlj traži više saveznika usred borbi u Ukrajini.
Putin je dvodnevni samit koji se otvara u četvrtak u Sankt Peterburgu označio kao veliki događaj koji će pomoći u jačanju veza sa kontinentom od 1,3 milijarde ljudi koji je sve snažniji na globalnoj sceni.
Putin će u sredu održati odvojene sastanke sa liderima Egipta i Etiopije uoči samita.
54 afričke zemlje čine najveći glasački blok u Ujedinjenim nacijama i više su podeljene nego bilo koji drugi region po pitanju rezolucija Generalne skupštine u kojima se kritikuju ruske akcije u Ukrajini.
To je drugi rusko-afrički samit od 2019. godine, a broj šefova država koji su prisustvovali smanjio se sa 43 tada na 17 sada zbog, kako je Kremlj opisao, grubog pritiska Zapada da obeshrabri afričke nacije da mu prisustvuju.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov osudio je „neskriveno drsko mešanje SAD, Francuske i drugih država preko njihovih diplomatskih misija u afričkim zemljama i pokušaje pritiska na rukovodstvo ovih zemalja kako bi se sprečilo njihovo aktivno učešće na forumu“.
„To je apsolutno nečuveno, ali to ni na koji način neće sprečiti uspeh samita“, rekao je Peskov u konferencijskom razgovoru sa novinarima.
Putinov savetnik za spoljne poslove Jurij Ušakov rekao je da će samitu prisustvovati samo 17 šefova država, dok će 32 druge afričke zemlje predstavljati visoki vladini zvaničnici ili ambasadori.
Samit je usledio nakon povlačenja Rusije iz sporazuma koji je dozvolio izvoz iz Crnog mora, od vitalnog značaja za mnoge afričke zemlje, potez koji je izazvao snažnu osudu širom sveta i pokrenuo nove pretnje globalnoj bezbednosti hrane.
Rusija je odbacila kritike i udvostručila se tako što je pokrenula salvu raketnih napada na ukrajinske luke i poljoprivredne objekte.
Istovremeno, Putin je više puta obećao da će Rusija ponuditi besplatno žito afričkim zemljama sa niskim prihodima sada kada je dogovor o žitu raskinut.
„Želim da dam uveravanja da je naša zemlja sposobna da zameni ukrajinsko žito i na komercijalnoj i na besplatnoj osnovi“, rekao je Putin u saopštenju od ponedeljka, ističući da je Rusija isporučila skoro 10 miliona tona žita u Afriku u prve polovine godine.
Pored žita, još jedno pitanje koje će se verovatno naći na dnevnom redu pregovora biće sudbina ruske vojne kompanije Vagner koju predvodi Jevgenij Prigožin nakon njene kratke pobune protiv Kremlja prošlog meseca. Vagnerova budućnost biće hitno pitanje za zemlje poput Sudana, Malija i drugih koje sklapaju ugovor sa grupom plaćenika u zamenu za prirodne resurse poput zlata. Ruski zvaničnici i Prigožin rekli su da će kompanija nastaviti sa radom u Africi.