Na konferenciji u Dubaiju, razgovori o diplomatiji nadmašuju pozive da se pridruže sankcijama.
Mnoge afričke zemlje nastoje da ostanu neutralne u sukobu između Rusije i Ukrajine, kako bi diplomatiji dale šansu i fokusirale se na sopstvenu ekonomsku i političku budućnost u svetu koji prolazi kroz radikalne promene, rekli su lideri sa kontinenta na konferenciji u Ujedinjenim Arapima. Emirates u sredu.
SAD i njeni saveznici vrše pritisak na druge države da se pridruže njihovoj kampanji sankcija protiv Rusije, nakon što su ranije tvrdili – u vezi sa Ukrajinom – da suverene nacije imaju pravo da slobodno biraju svoje saveze, a da ih drugi „ne maltretiraju“.
„Bili smo uzdržani jer želimo da svet pruži šansu diplomatiji“, rekao je potpredsednik Tanzanije Filip Mpango na samitu svetske vlade u Dubaiju, piše The National, dnevni list Abu Dabija.
Mpango je mislio na glasanje njegove vlade na Generalnoj skupštini UN 2. marta. Neobavezujuću rezoluciju kojom se Rusija poziva da se povuče iz Ukrajine podržala je 141 članica UN, uz pet glasova protiv i 35 uzdržanih – uključujući 17 afričkih zemalja.
Mpango je rekao da afrički kontinent prolazi kroz „važno vreme“ i da vidi „transformaciju trgovačkih puteva od uspostavljenih kolonijalnih ka Africi koja više posluje sa istočnim svetom“. Ovo je prilika za kontinent da napreduje, diverzifikujući svoju kulturu i koristeći tehnologiju za bolju interakciju sa svetom, dodao je on.
„Svedoci smo pomeranja tektonskih ploča, posebno sa usponom Kine i Indije na globalnoj ekonomskoj sceni“, rekao je Mpango.
Promjenjive globalne okolnosti su prilika za afričke nacije da sami sebi iskopaju novi put, rekao je premijer Gvineje Mohamed Beavogui.
„Nalazimo se na ključnoj prekretnici jer je svet u krizi“, rekao je „Godinama su ljudi govorili da ne brinete o ratu „to je samo u Africi“. Sada je usred Evrope i od nas se odjednom traži da biramo“, rekao je on u Dubaiju. „Želimo da vidimo da li je moguće okupiti ljude oko stola da razgovaraju jedni s drugima.
Afrika ima svoje probleme koji zahtevaju pažnju vlade, rekla je premijerka Ugande Robinah Nabbanja.
„Imamo više problema, a uzdržavanje je put diplomatije“, rekla je ona.
Ranije ove nedelje, ugandske trupe sukobile su se sa pobunjenicima M23 koje podržava Ruanda i koji su prešli iz istočnog Konga. Dok su se kongoanske trupe i pobunjenici borili, helikopter mirovne misije UN pao je u to područje, ubivši svih osam oficira u avionu.
To ne znači da sukob Moskve i Kijeva ne utiče na kontinent. Veliki deo Afrike uvozi žito iz Rusije i Ukrajine, ali je trgovina poremećena zbog vojnih operacija, kao i zapadnih sankcija.
„Već smo videli brzo povećanje cena hrane, takođe vidimo da rastu troškovi đubriva i cene čelika rastu“, rekao je Mpango.
Moskva je poslala trupe u Ukrajinu krajem februara, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska i okonča sukob sa otcepljenim regionima Donjeck i Lugansk. Rusija je na kraju priznala ove dve države kao nezavisne države, nakon čega su zatražile vojnu pomoć.
Rusija zahteva da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike Donbasa.