Katolički biskupi u Nigeriji i Gani izjavili su da odbijaju da dozvole sveštenicima da blagosiljaju istopolne zajednice, uprkos nedavnoj izjavi pape Franje koja dozvoljava takve rituale pod određenim okolnostima.
Katolička biskupska konferencija Nigerije (CBCN) i Konferencija katoličkih biskupa Gane (GCBC) su u odvojenim izjavama u sredu i četvrtak, respektivno, tvrdile da je blagoslov homoseksualnih brakova u suprotnosti sa božanskim zakonom i učenjima crkve.
„Katolička biskupska konferencija Nigerije uverava ceo Božji narod da učenje Katoličke crkve o braku ostaje isto. Ne postoji, dakle, mogućnost u učenju Crkve da se blagosilja istopolne zajednice i aktivnosti. To bi bilo protivno Božijem zakonu, učenju Crkve, zakonima naše nacije“, navodi se.
Biskupi Gane, koji su se dugo protivili homoseksualizmu kao pretnji opstanku ljudske rase, takođe su izjavili: „Želimo da ponovimo da sveštenici ne mogu blagosloviti istopolne zajednice ili brakove. ”
Dokument koji je u ponedeljak izdala doktrinarna kancelarija Vatikana ohrabrio je rimokatoličke sveštenike da blagosiljaju istopolne parove „od slučaja do slučaja“. Naglašeno je, međutim, da taj proces nema zamenu za zamenu zakramenta heteroseksualnog braka, niti bi se mogao odvijati tokom redovnog crkvenog obreda ili liturgije. Deklaracija bi, prema Vatikanu, odražavala da „Bog pozdravlja sve“ vrste ljudi, ali da takvi blagoslovi ne bi legitimisali „nepravilne“ situacije ili odnose. Prema rimokatoličkim doktrinama, blagoslov je kada sveštenik ili sveštenik zamoli Boga da zaštiti ili favorizuje osobu ili ljude.
Objavljivanje dokumenta izazvalo je negodovanje i kontroverzu javnosti, čak i grupa britanskih sveštenika se protivila tome. Bratstvo katoličkog sveštenstva u Velikoj Britaniji izdalo je u četvrtak pismo koje je potpisalo 500 sveštenika u kome insistira da su tradicionalne vrednosti Crkve „nepromenljive. ”
Katolička dogma uči da, iako privlačenje nekoga istog pola nije greh, upuštanje u homoseksualne radnje jeste. Papa Franja je preduzeo korake da crkva bude dobrodošla LGBTK osobama otkako je postao papa 2013. godine.
Iako su zadržale svoj antihomoseksualni stav, biskupske organizacije Gane i Nigerije tvrdile su da je nedavno papino odobrenje da se dozvoli blagoslov istopolnih brakova pogrešno protumačeno.
„Blagoslov, za koji se u deklaraciji kaže da se može dati svima, odnosi se na molitve koje ljudi mogu tražiti. Za one koji su u stanju greha, molitve imaju za cilj da ih dovedu do obraćenja. Dakle, molitve za osobe u istopolnim vezama nemaju za cilj da legitimišu njihov način života, već da ih vode na put obraćenja“, navodi GCBC.
I ganski i nigerijski zakoni kriminalizuju LGBTK sindikate u različitom stepenu.
Nigerijski Zakon o zabrani istopolnih brakova iz 2013. propisuje 14 godina zatvora osobama koje su proglašene krivim. Pojedinci koji upravljaju, svedoče ili pomažu u sklapanju istopolnih brakova u najmnogoljudnijoj zemlji Afrike suočavaju se sa desetogodišnjom zatvorskom kaznom. U avgustu je policija uhapsila više od 100 navodnih homoseksualaca koji su prisustvovali venčanju istog pola u državi Delta.
Poslanici u Gani jednoglasno su nedavno usvojili predlog za pooštravanje zakona o homoseksualnosti, što su grupe za ljudska prava poput Amnesti internešenela osudile, tvrdeći da krši građanska prava sadržana u ustavu zemlje.
Potpredsednica SAD Kamala Haris i francuska ministarka za međunarodno partnerstvo Krisula Zaharopulu pozvale su Ganu i druge afričke zemlje da slede primer Zapada u promovisanju prava homoseksualaca.