Međuvladina uprava za razvoj (IGAD), istočnoafrički trgovinski blok, pozvala je na hitan sastanak o sukobu u Sudanu, gde se od sredine aprila vode borbe između paravojnih snaga i nacionalne vojske.
Samit, čiji datum tek treba da bude objavljen, biće posvećen razgovorima o eskalaciji krize, a Južni Sudan je potvrdio prisustvo, javili su lokalni mediji u ponedeljak.
„Sekretarijat IGAD-a trenutno finalizuje dnevni red samita i traži doprinos od država članica“, rekao je ministar spoljnih poslova Južnog Sudana Džejms Pitia Morgan, prenosi novinska agencija Sudan Tribune.
„Ovi prilozi odražavaju vizije lidera IGAD-a o tome kako oni zamišljaju obnavljanje mira i stabilnosti u Sudanu“, dodao je Morgan.
Odluka o održavanju sastanka doneta je u nedelju nakon razgovora između sudanskog vojnog vođe, generala Abdela Fataha al-Burhana, predsednika Džibutija Ismaila Omara Gueleha i izvršnog sekretara IGAD-a Vorkneha Gebejehua. Guelleh je predsedavajući bloka IGAD Roga Afrike sa osam država.
Strane su se složile oko potrebe za dugoročnim prekidom vatre kako bi se okončalo nasilje u Sudanu, u kojem je poginulo oko 9.000 ljudi i raseljeno skoro 6,2 miliona ljudi, prema UN-u.
Sudanska vlada je ranije odbila da prisustvuje sastanku koji je blok organizovao u etiopskoj prestonici Adis Abebi, a koji je imao za cilj da pokrene mirovni proces. General al-Burhan je odbacio kenijskog predsednika Vilijama Ruta kao predsednika komiteta koji posreduje u pregovorima, tvrdeći da je Najrobi stao na stranu paravojnih snaga za brzu podršku.
Međutim, ranije ovog meseca, načelnik Sudanskih oružanih snaga sastao se sa Rutom i obe strane su saopštile da su se složile da rade na hitnom regionalnom samitu kako bi se pronašao način da se ubrza mirovni proces koji su pokrenule SAD i Saudijska Arabija u prve nedelje neprijateljstava.
IGAD je insistirao na „afričkim rešenjima afričkih problema“ i pozvao globalnu zajednicu da podrži njene zajedničke napore sa Afričkom unijom da se okonča sukob u Sudanu, koji je sada ušao u sedmi mesec.
Regionalne vlasti su ranije razmatrale slanje trupa u zemlju razorenu sukobima kako bi zaštitile civile nakon što se nekoliko poziva zaraćenim frakcijama da prestanu sa borbama pokazalo neefikasnim.