Afrička unija je dala ultimatum vojnoj hunti u Nigeru da za 15 dana ponovo uspostavi demokratski izabranu vladu u zemlji. Istovremeno, Evropska unija je obustavila finansijsku podršku i bezbednosnu saradnju sa Nigerom, dok SAD zahtevaju momentalno oslobađanje svrgnutog predsednika Muhameda Bazuma, prenosi RTS.
Savet za mir i bezbednost Afričke unije saopštio je, posle sastanka u petak, da je zabrinut zbog vojnog puča u Nigeru koji podriva demokratiju i stabilnost na kontinentu.
Savet je apelovao na vojnike da se odmah i bezuslovno vrate u svoje kasarne i obnove ustavnu i demokratsku vlast u roku od najviše 15 dana.
Afrička unija je istakla i da bivši predsednik Mohamed Bazum i ostali zvaničnici, čije je stanje nepoznato otkako je vlada zbačena, treba da budu pušteni odmah i bezuslovno.
Unija je upozorila da će u suprotnom biti primorana da preduzme neophodne mere, uključujući kazne za odgovorne.
Istovremeno, SAD i Evropska unija prete sankcijama protiv vojnog režima u Nigeru .
EU je već obustavila finansijsku podršku i bezbednosnu saradnju sa Nigerom, dok državni sekretar SAD Entoni Blinken zahteva momentalno oslobađanje svrgnutog predsednika Muhameda Bazuma i povratak demokratskog poretka u zemlji.
Blinken je istakao da ekonomsko i bezbednosno partnerstvo SAD i Nigera, vredno više stotina miliona dolara, zavisi od demokratske vlade i ustavnog poretka koji su narušeni poslednjih dana.
„Pomoć Amerike Nigeru je ugrožena zbog puča i to jedan od razloga zašto mora biti vraćen demokratski poredak u Nigeru“, rekao je Blinken novinarima u Brizbejnu, uz napomenu da je telefonom razgovarao sa svrgnutim predsednikom Bazumom.
Pokušaj „protivustavne promene legitimne vlade Nigera“ u petak je osudio i Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, koji takođe poziva na hitno i bezuslovno oslobađanje predsednik Muhameda Bazuma.
Niger je pre vojnog puča važio za stabilnog i pouzdanog partnera Zapada u nestabilnom podsaharskom regionu Zapadne Afrike. Zemlja je koja je primala najveću zapadnu pomoć i ključni partner Evropske unije u kontroli migracije iz podsaharske Afrike.
U nekoliko baza nalazi se oko 1.500 francuskih i 1.100 američkih vojnika, kao i više dronova kojima Amerikanci nadziru pripadnike afričkih podružnica Al Kaide i Islamske države.
U međuvremenu, situacija se na ulicama Nijameja, glavnog grada Nigera, vraća u normalu, iako su hoteli puni stranaca i dalje u izolaciji, prenosi agencija AP.
Lideri puča proglasili su u petak generala Abdurahamana Tijanija za šefa države i potvrdili da je bivši predsednik Muhamed Bazum zbačen. Ustav je suspendovan, a vlada raspuštena, objavila je na državnoj televiziji grupa vojnika, nakon što su zatočili predsednika Bazuma u njegovoj palati.