Gana traži od Zapada reparacije za ropstvo

Gana traži od Zapada reparacije za ropstvo

Nikakva količina novca ne bi bila dovoljna da se Africi nadoknadi užas trgovine robljem, ali odštetu i dalje mora da plati Zapad kao priznanje zločina, rekao je predsednik Gane Nana Akufo-Addo tokom Generalne skupštine UN.

„Svet ne treba da se pretvara“ da ekonomski i socijalni problemi sa kojima se trenutno suočava afrički kontinent „nemaju nikakve veze sa istorijskim nepravdama koje su oblikovale strukture sveta“, rekao je Akufo-Addo svetskim liderima u sredu u Njujorku.

„Veliki deo Evrope i SAD izgrađen je od ogromnog bogatstva sakupljenog od znoja, suza, krvi i užasa u transatlantskoj trgovini robljem [između 16. i 19. veka] i vekovima kolonijalne eksploatacije“, rekao je on.

Nije ni čudo što se afričke zemlje bore da izgrade prosperitetna društva nakon što su im „prirodna bogatstva opljačkana i njihovi narodi trgovani kao roba“ tako dugo, dodao je predsednik.

Akufo-Addo je priznao da moderni Evropljani i Amerikanci „nisu ti koji se bave trgovinom robljem“. Međutim, on je istakao da je nasilno prebacivanje Afrikanaca preko Atlantika „držano sponzorisano i namerno i da su njegove koristi jasno isprepletene sa današnjom ekonomskom arhitekturom“ zapadnih zemalja iza toga.

„Reparacije se moraju platiti za trgovinu robljem“, insistirao je lider Gane, pre nego što ga je prekinuo aplauz.

„Nijedan iznos novca nikada neće nadoknaditi strahote, ali bi to značilo da je zlo počinjeno, da su milioni produktivnih Afrikanaca oteti iz zagrljaja našeg kontinenta i stavljeni na posao u Americi i na Karibima bez naknade za njihov trud“, rekao je on.

Pitanje reparacija biće dalje razmatrano na posebnoj konferenciji koja će se održati u prestonici Gane Akri u novembru pod pokroviteljstvom Afričke unije, dodao je Akufo-Addo.

Njegov govor je održan uoči Dana sećanja na Kvamea Nkrumaha, kada Gana, koja ima oko 33 miliona stanovnika, slavi Fransisa Kvamea Nkrumaha, istaknutog borca protiv kolonijalizma i prvog premijera i predsednika zemlje nakon što je stekla nezavisnost od Britanije godine. kasnih 1950-ih.

UN su u utorak izdale izveštaj u kojem se savetuju zemlje o nizu mera, uključujući finansijsku kompenzaciju, za rešavanje kolonijalizma i porobljavanja afričkih potomaka.

„Nijedna država nije sveobuhvatno objasnila prošlost i pozabavila se svojim savremenim nasleđem“ zbog toga što je „nasilno“ proterala oko 25 do 30 miliona ljudi iz Afrike, navodi se u izveštaju.

UN su u listu istakle i da proteklo vreme i teškoća u identifikaciji počinilaca i žrtava trgovine robljem ne mogu biti osnova za poništavanje tih zakonskih obaveza.