Administrator Panamskog kanala odbija Trampove tvrdnje o kineskom mešanju

Administrator Panamskog kanala odbija Trampove tvrdnje o kineskom mešanju

Administrator Panamskog kanala izjavio je da će Panamski kanal ostati pod kontrolom Paname i otvoren za trgovinu sa svim zemljama, suprotstavljajući se tvrdnjama novoizabranog predsednika Donalda Trampa. U intervjuu za Asošijeted pres, Rikaurte Vaskez je demantovao Trampove navode o kineskoj kontroli kanala, ističući da bi bilo kakve promene u pravilima mogu izazvati haos. Kineske kompanije su deo konzorcijuma koji je dobio tender za luke na oba kraja kanala, dok američke i tajvanske kompanije upravljaju drugim lukama duž kanala.

Tramp je predložio da SAD preuzmu kontrolu nad kanalom, čak ne isključujući vojnu intervenciju. Predsednik Paname je jasno rekao da će kanal ostati pod panamskom upravom. Vaskez je istakao da je kanal otvoren za trgovinu svim zemljama, ističući da nema posebnog tretmana za američke brodove zbog sporazuma o neutralnosti. Veliki deo pomorskog saobraćaja koji koristi kanal povezan je sa američkim lukama.

Panamski kanal je izgrađen početkom 20. veka uz cilj olakšanja tranzita komercijalnih i vojnih brodova između Atlantskog i Tihih okeana. Sjedinjene Američke Države su prenele kontrolu nad kanalom Panami 1999. godine u skladu sa sporazumom potpisanim 1977. godine. Tramp tvrdi da su SAD opljačkane u vezi sa Panamskim kanalom, nazivajući sporazum „glupim“.

Nakon nedavnog povećanja naknada za korišćenje kanala, Vaskez je najavio da će bilo kakva dalja povećanja biti pažljivo razmatrana kako bi se pružila sigurnost klijentima. Suša koja je pogodila kanal poslednjih godina dovela je do smanjenja dnevnih prolaza brodova, što je rezultiralo povećanjem naknada za špediciju.

Panamski kanal je vitalan plovni put koji pruža alternativu opasnom putovanju oko rta Horn.