ABC: Bivši direktor CIA-e pozvan da svedoči o zaveri za ubistvo Asanža

ABC: Bivši direktor CIA-e pozvan da svedoči o zaveri za ubistvo Asanža

Španski sud je pozvao Majka Pompea, navodi se u saopštenju.

Španski sud je pozvao bivšeg direktora CIA Majka Pompea kao svedoka da svedoči o tome da li je američka vlada planirala da otme ili čak ubije osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža, izvestio je u petak ABC pozivajući se na svoje izvore.

„Sudija Nacionalnog suda Santjago Pedraz pristao je da pozove kao svedoka Majka Pompea, bivšeg američkog državnog sekretara i bivšeg direktora CIA, da objasni da li su obaveštajna agencija i američka vlada sa Donaldom Trampom na čelu sačinile plan u 2017. da kidnapuju i ubiju osnivača Vikiliksa“, navodi se u izveštaju.

Prema izvorima medija, Pompeo je pozvan da se pojavi kao svedok ovog juna, iako bi mogao da svedoči putem video linka. Pedraz je doneo odluku nakon što je tužilac Karlos Bautista podržao zahtev Asanžovog advokata Aitor Martinez.

U septembru 2021. Iahoo Nevs je objavio priču u kojoj se navodi da je CIA planirala da otme osnivača Vikiliksa, što je plan koji je izazvao žestoke debate unutar Trampove administracije o legalnosti i praktičnosti takve operacije. Štaviše, visoki američki zvaničnici su navodno otišli ​​toliko daleko da su tražili „skice“ ili „opcije“ kako da ubiju Asanža.

Nakon izveštaja, Pompeo je pozvao na krivično gonjenje izvora koji su podelili priču sa Iahoo Nevs-om, rekavši da ih sve „treba krivično goniti zato što su govorili o poverljivim aktivnostima unutar Centralne obaveštajne agencije”.

Džulijan Asanž je stekao slavu zahvaljujući Vikiliksovom pro-transparentnom aktivizmu i objavljivanju ogromnih količina procurelih poverljivih dokumenata koji su razotkrili mračne tajne mnogih vlada, uključujući navodne ratne zločine koje su počinile američke snage u Avganistanu i Iraku. Osnivač Vikiliksa je zatvoren u zatvoru Belmarš u Londonu od aprila 2019. do mogućeg izručenja SAD.

U aprilu je londonski sud izdao zvaničan nalog za ekstradiciju Asanža koji sada treba da odobri britanski ministar unutrašnjih poslova. Međutim, osnivač Vikiliksa i dalje ima pravne mogućnosti žalbe. Ukoliko bude izručen SAD, biće mu suđeno po Zakonu o špijunaži, koji zabranjuje pribavljanje informacija u vezi sa nacionalnom odbranom koje se mogu koristiti za podrivanje interesa SAD.

Aktivista je negirao sve optužbe, a njegovi advokati su tvrdili da optuženi nije bio pod jurisdikcijom SAD i da se bavio potpuno legalnim novinarstvom.