Kineski konzulat u Mjanmaru oštećen eksplozivnom napravom, nema povređenih

Kineski konzulat u Mjanmaru oštećen eksplozivnom napravom, nema povređenih

Kineski konzulat u drugom po veličini gradu Mjanmara, Mandalaju, delimično je oštećen eksplozivnom napravom, ali nije bilo žrtava, saopštili su vojska, nezavisni mediji i stanovnik grada u subotu.

Nakon napada u petak, nije bilo javnih izjava o odgovornosti. Kina je veliki saveznik mjanmarske vojske, koja je došla na vlast nakon što je svrgnula izabranu vladu Aung San Suu Kyi 2021. godine, ali se sada žestoko bori protiv otpora koji osporava njenu vlast.

Vojska je u saopštenju upućenom novinarima u subotu uveče navela da su krovne ploče dvokatnog kineskog konzulata oštećene eksplozijom u petak poslepodne.

Sigurnosne snage istražuju kako bi uhapsile “teroriste” odgovorne za eksploziju, naveli su.

Vojska se bori protiv pro-demokratskih gerilaca i milicija etničkih manjina širom zemlje. Prisiljena je na defanzivu krajem prošle godine kada su etničke oružane organizacije nanela značajne poraze u severoistočnom delu zemlje, osvajajući važne teritorije duž granice s Kinom.

Te dobitke, koje su ostvarile naoružane etničke grupe koje su održavale dobre odnose s Kinom, oslabile su poziciju vojske u celoj zemlji, što je izazvalo zabrinutost Pekinga oko stabilnosti vojnog režima.

Kako se izveštava, Kina je pokušala da uveri neke od jačih etničkih manjinskih grupa s kojima održava dobre odnose da obeshrabre grupe koje su preuzele teritoriju na severoistoku da nastave svoje ofanzive, koje su započele u oktobru prošle godine.

Verovalo se da je Kina prvobitno dala svoj prećutni pristanak na tu ofanzivu, koja je viđena kao način suzbijanja raširene kriminalnosti, posebno velikih internet prevara koje su se vršile u enklavama, a koje su takođe uključivale trgovinu ljudima. Kriminalne organizacije su uglavnom vodili etnički Kinezi, što je stvorilo neugodnosti Pekingu.

Kina, zajedno s Rusijom, predstavlja glavnog dobavljača oružja za mjanmarsku vojsku. Takođe, ona je najveći trgovinski partner Mjanmara i investirala je milijarde dolara u rudarske projekte, naftne i gasne cevi i drugu infrastrukturu.

Vojni režim izbegavaju i sankcionišu mnoge zapadne zemlje zbog preuzimanja vlasti 2021. godine i zbog velikih kršenja ljudskih prava.

Nezavisni mediji u Mjanmaru izvestili su da će general Min Aung Hlaing, vođa vladajućeg vojnog saveta, putovati u Kinu u narednim nedeljama po prvi put otkako je došao na vlast.

Nezavisni onlajn mediji, uključujući The Irrawaddy i Khit Thit, takođe su u subotu izvestili o napadu eksplozivnom napravom na kineski konzulat u četvrti Chanmyathazi u Mandalaju.

Stanovnik Chanmyathazija koji živi blizu konzulata rekao je za Associated Press da je sigurnost oko lokacije pojačana, a obližnje ulice zatvorene nakon eksplozije. Govorio je pod uslovom anonimnosti iz straha od hapšenja od strane vojske.

Sjenovita Nacionalna jedinstvena vlada, glavna grupa koja koordinira otpor vojsci, osudila je napad na konzulat u saopštenju, rekavši da će dosledno protiviti svakoj akciji koja bi mogla izazvati rasni i verski sukob.