UNICEF: 67 miliona dece propustilo vakcinu zbog COVID-a

UNICEF: 67 miliona dece propustilo vakcinu zbog COVID-a

Oko 67 miliona dece je delimično ili u potpunosti propustilo rutinske vakcine širom sveta između 2019. i 2021. godine zbog karantina i poremećaja zdravstvene zaštite izazvanih pandemijom COVID-19, saopštile su u sredu Ujedinjene nacije.

„Više od decenije teško zarađenih dobitaka u rutinskoj imunizaciji dece je narušeno“, navodi se u novom izveštaju UN-ove agencije za decu, UNICEF, i dodaje da će povratak na pravi put „biti izazov“.

Od 67 miliona dece čija je vakcinacija bila „ozbiljno poremećena“, 48 miliona je u potpunosti propustilo rutinske vakcine, saopštio je UNICEF, ukazujući na zabrinutost zbog potencijalnih izbijanja poliomijelitisa i malih boginja.

Pokrivenost dece vakcinacijom je opala u 112 zemalja, a procenat dece vakcinisane širom sveta pao je za 5 poena na 81 procenat – nizak nivo koji nije primećen od 2008. Afrika i južna Azija su bile posebno teško pogođene.

„Zabrinjavajuće je to što je nazadovanje tokom pandemije došlo na kraju decenije kada je, u širem smislu, rast imunizacije dece stagnirao“, navodi se u izveštaju.

Vakcine spašavaju 4,4 miliona života svake godine, a broj prema podacima Ujedinjenih nacija mogao bi skočiti na 5,8 miliona do 2030. ako se ispune njihovi ambiciozni ciljevi da „niko ne ostane iza sebe“.

„Vakcine su igrale zaista važnu ulogu u omogućavanju većem broju dece da žive zdrave, duge živote“, rekao je za AFP Brajan Kili, glavni urednik izveštaja. „Svaki pad stope vakcinacije je zabrinjavajući.

Pre uvođenja vakcine 1963. godine, morbile su svake godine ubijale oko 2,6 miliona ljudi, uglavnom dece. Do 2021. taj broj je pao na 128.000.

Ali između 2019. i 2021. godine, procenat dece vakcinisane protiv morbila pao je sa 86 odsto na 81 odsto, a broj obolelih u 2022. se udvostručio u odnosu na 2021. godinu.

Pad u stopama vakcinacije mogao bi da bude pojačan drugim krizama, upozorila je Kili, od klimatskih promena do nesigurnosti hrane.

„Imate sve veći broj sukoba, ekonomsku stagnaciju u mnogim zemljama, klimatske vanredne situacije i tako dalje“, rekao je on. „Sve ovo otežava zdravstvenim sistemima i zemljama da ispune potrebe za vakcinacijom.“

UNICEF je pozvao vlade da „udvostruče svoju posvećenost povećanju finansiranja imunizacije“ sa posebnom pažnjom na ubrzavanje napora za „nadoknađivanje“ vakcinacije za one koji su propustili vakcinaciju.

Izveštaj je takođe izrazio zabrinutost zbog pada poverenja ljudi u vakcine, koji je primećen u 52 od 55 zemalja koje su ispitane.

„Ne možemo dozvoliti da poverenje u rutinske imunizacije postane još jedna žrtva pandemije“, rekla je u saopštenju Ketrin Rasel, izvršni direktor UNICEF-a. „U suprotnom, sledeći talas smrti mogao bi da bude više dece obolele od morbila, difterije ili drugih bolesti koje se mogu sprečiti.

Pouzdanje u vakcinu može biti „promenljivo i vremenski određeno“, navodi se u izveštaju, uz napomenu da će „trebati dalja analiza da bi se utvrdilo da li nalazi ukazuju na dugoročni trend“ nakon pandemije.

Sve u svemu, navodi se da podrška vakcinama „ostaje relativno jaka“.

U otprilike polovini od 55 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, više od 80 odsto ispitanika „smatra vakcine kao važne za decu“.

„Postoji razlog da se nadamo da se usluge oporavljaju u dosta zemalja“, rekao je Kili, koji je dodao da preliminarni podaci o vakcinaciji iz 2022. pokazuju ohrabrujuće znake.

Ali čak i vraćanje brojeva na nivoe pre pandemije će trajati godinama, rekao je, ne uključujući dostizanje „dece koja su nestala pre pandemije“.

„I nisu neznatan broj.“