Odluka FIFA da održi Svetsko prvenstvo 2030. u šest zemalja sa navijačima koji lete na više od 100 utakmica povećaće emisiju ugljen-dioksida na turniru i u suprotnosti je sa klimatskim obavezama fudbalske uprave, upozorili su stručnjaci, prenosi Rojters.
FIFA je prošle nedelje dodelila Svetsko prvenstvo 2030. Španiji, Portugalu i Maroku, ali je takođe rekla da će Urugvaj, Argentina i Paragvaj biti domaćini tri utakmice povodom obeležavanja stogodišnjice turnira.
Posle tri utakmice u Južnoj Americi od 8. do 9. juna 2030., turnir se potom kreće u Španiju, Portugal i Maroko, što će dovesti do nekoliko transatlantskih letova za timove i navijače.
To je ogromna suprotnost Svetskom prvenstvu 2022. u Kataru koje je imalo samo 32 tima, dok su svih 64 utakmice odigrane na osam stadiona ui oko Dohe.
„Veliki problem je što oni kontinuirano povećavaju događaj“, rekla je sportski ekolog dr Medlin Or, docent na Univerzitetu u Torontu, čije istraživanje istražuje uticaje klimatskih promena na sportski sektor.
„Svaka odluka koja utiče na Svetsko prvenstvo će povećati emisiju ugljenika u događaju. To je nesrećna istina, to je kompromis.
„Dobijate ekonomski rast i kao rezultat toga, dobijate veći uticaj na životnu sredinu… Sama FIFA je rekla da razmatra životnu sredinu, ali sve akcije sugerišu drugačije.
FIFA je saopštila da će preduzeti sve potrebne mere za ublažavanje uticaja Svetskog prvenstva na životnu sredinu, dodajući da će se 97 odsto turnira 2030. održati u tri zemlje koje dele granicu ili su razdvojene nekoliko kilometara.
„Za 101 utakmicu, turnir će se igrati u okruženju susednih zemalja u neposrednoj geografskoj blizini i sa velikim i dobro razvijenim saobraćajnim vezama i infrastrukturom“, saopštila je FIFA.
FIFA je takođe ranije saopštila da je posvećena smanjenju emisija ugljenika za 50% do 2030. i postizanju neto nule do 2040. godine.
Međutim, u junu je švajcarski regulator rekao da je FIFA dala lažne i pogrešne izjave o neutralnosti ugljenika i smanjenom uticaju Svetskog prvenstva u Kataru na životnu sredinu.
Kventin Kuendet, koji je delovao u ime Švajcarske alijanse za klimu sa udruženjem Avokates pour le Klimat u njihovom slučaju protiv FIFA-e za „greenvashing“ na Svetskom prvenstvu 2022, rekao je da FIFA nije mogla da ublaži uticaj.
„Prvi razlog je taj što na tako velikim turnirima, sa ljudima koji dolaze iz celog sveta, većina emisija je iz letova. Ovo je nešto što FIFA ne može da smanji“, rekao je Kuendet.
„To je preveliko, to je oko 80-85 odsto ukupnih emisija. Ne vidim kako FIFA može da se obaveže da ima bilo kakav pozitivan efekat na te emisije.
„Drugi razlog je taj što je FIFA na Svetskom prvenstvu u Kataru tvrdila da nadoknađuje deo svojih emisija.
„Ono što smo pokazali na postupku u Švajcarskoj je da FIFA nije bila u stanju da dokaže da je kompenzacija bila delotvorna i da je imala pozitivan uticaj na emisije sa Svetskog prvenstva.
Dr Voker Ros, predavač sportskog menadžmenta na Univerzitetu u Edinburgu i član Grupe za sportsku ekologiju, rekao je da bi samo transatlantski letovi bili odgovorni za 1-1/2 do dve tone ugljen-dioksida (CO2) po osobi na let.
„Za poslednje Svetsko prvenstvo u Kataru, putovanja unutar zemlje su bila prilično minimalna jer je zemlja tako mala“, rekao je Ros.
„(2030.) imaćete timove da odlete u Južnu Ameriku, odigraju meč, a onda će se vratiti u, recimo Španiju.
Ros je takođe rekao da će stvarne prednosti kompenzacije ugljenika – kao što je kupovina šume i njeno održavanje ili sadnja drveća – trebati decenije da zaista prođu u sistem.
„U međuvremenu, stvarni uticaj ovih letova na ugljenik je veoma značajan u ovom trenutku, to nisu godine i godine kasnije, što je ono što vidimo sa kompenzacijom“, rekao je on.
Čile će se najverovatnije suočiti sa temperaturama višim od prosečnih tokom predstojećeg leta na južnoj hemisferi zbog vremenskog fenomena El Nino, prema zvaničnim prognozama.