F1: Verštapen osvaja Veliku nagradu Španije 2024!

Maks Ferštapen je osigurao pobedu na Velikoj nagradi Španije, sa svega nešto preko 2 sekunde prednosti u odnosu na Landa Norisa i tako zabeležio svoju sedmu pobedu u sezoni.

Vozač Red Bula preuzeo je vodeću poziciju u trci već u trećem krugu, nakon što je Džordž Rasel iz Mercedesa, koji je startovao četvrti, iskoristio sjajan start i stupio u vođstvo.

Ferštapen, koji nije bio zadovoljan nakon što ga je Noris na startu stavio pod pritisak, smirio se nakon što je pretekao vozača McLarena, a zatim i Rasela za vođstvo manevrom sa spoljne strane u prvom zavoju.

Noris, koji je juče hvalio svoj „savršen krug“ u kvalifikacijama, proveo je ključne rane faze trke zaglavljen iza Rasela, što ga je koštalo vremena u konačnoj borbi za vodeću poziciju.

Sa promenama vođstva koje su se dešavale dok su vozači ulazili u boks za zamenu pneumatika, Ferštapen je nastavio da kontroliše trku i održava svoje vođstvo, pri čemu je Red Bulov vozač sačuvao novi set mekih guma za svoju finalnu etapu Gran Prija.

Noris, koji je zauzeo drugo mesto, nije uspeo da se približi Holanđaninu da bi ga napao za pobedu, uprkos Ferštapenovim problemima pri kraju, koji su bili otežani njegovim drugim sporim pit-stopom od 3,6 sekundi.

Luis Hamilton iz Mercedesa uspeo je da osigura svoje prvo postolje na Grand Prix trkama ove sezone, nakon nekoliko dramatičnih borbi na stazi sa Karlosom Sainzom iz Ferrarija, dok je Rasel stigao četvrti – žaleći se da mu tvrde gume „nisu bile dobre“ u njegovoj finalnoj etapi.

Ferrarijevi vozači Šarl Lekler i Sainz stigli su na peto i šesto mesto respektivno, a svaka nada Scuderie da će se izazov pojaviti na Circuit de Barcelona-Catalunya nije se ostvarila.

Pjer Gazli je zauzeo zasluženo deveto mesto za Alpine, dok je njegov timski kolega Esteban Okon završio trku na desetom mestu, što je Alpine-u donelo dvostruke poene.

Serđo Perez uspeo je da nadoknadi nešto od štete nastale zbog kazne od tri mesta na startnoj rešetci koju je zaradio na prethodnoj trci u Kanadi, krenuvši sa 11. pozicije, da bi kasnim preticanjem Gazlija zauzeo osmo mesto.

Niko Halkenberg iz Haasa zauzeo je 11. mesto, otežan petosekundnom kaznom za prekoračenje brzine u boksu, dok je Fernando Alonso završio tek na 12. mestu u onome što je bio težak vikend za Aston Martin.

Džou Guanju iz Kick Saubera završio je na 13. mestu ispred Strola iz Aston Martina, dok je Danijel Rikardo završio na 15. mestu, ostavljajući RB zbunjene nakon teškog vikenda u kojem su predstavili veliko novo ažuriranje.

Teškoća je pojačana sa Jukijem Cunodom na 19. mestu – na danu kada nije bilo žutih zastava ni odustajanja – dok su Botas, Magnusen i Albon završili na 16., 17. i 18. mestu respektivno. Vilijams Logan Sardžent bio je poslednji automobil koji je završio trku na 20. mestu.

Sa Ferštapenom oduševljenim svojom najnovijom pobedom u Španiji, trećom zaredom na ovom događaju, Noris je ostao da žali za propuštenom prilikom, priznavši na kraju preko radija da je zeznuo svoj start.

202Logan SardžentWilliams Mercedes64+2 laps0

Na redna trka u Šampionatu Formule 1 2024 će se voziti za Veliku nagradu Austrije na Red Bul Ringu, 30. juna. Pratite trkački vikend na portalu OKVIR!