F1: Rasel pobeđuje nakon udesa Ferštapena i Norisa na Velikon nagradi Austrije 2024

Džordž Rasel iz Mercedesa zabeležio je pomalo neočekivanu pobedu na Velikoj nagradi Austrije nakon dramatičnog završetka trke u kojem su se Maks Ferštapen i Lando Noris sudarili dok su se borili za prvo mesto, što je Ferštapena spustilo na nižu poziciju i primoralo Norisa da se povuče iz trke.

Ferštapen je dobro startovao sa pol pozicije i držao P1 veći deo trke, ali je uzbudljiv dvoboj sa vozačem Meklarena Norisom počeo kada su obojica obavili svoje poslednje pit stopove u 52. krugu od 71, gde je Red Bull imao retko sporu zamenu zbog problema sa zadnjim levim točkom.

Sa razlikom između njih manjom od dve sekunde, Noris je bio uvek za petama svom rivalu i više puta pokušao da preuzme P1. Međutim, sve je kulminiralo u 64. krugu kada su se sudarili, što ih je obojicu primoralo da se vrate u boks sa probušenim gumama.

Ovo je omogućilo Raselu – koji je dugo bio na trećoj poziciji – da preuzme vođstvo u Mercedesu, koje je zadržao do cilja i osvojio drugu pobedu u svojoj F1 karijeri.

Kao malu utehu za Meklaren, Oskar Pjastri je zauzeo drugo mesto ispred vodećeg Ferarija Karlosa Sainza na trećoj poziciji. Zatim je usledio značajan razmak do Luisa Hamiltona u Mercedesu na četvrtom mestu, dok je Ferštapen prošao kroz cilj na petom mestu, poziciju koju je zadržao uprkos kazni od 10 sekundi za incident sa Norisom.

Niko Halkenberg i Kevin Magnusen su obeležili snažan nastup za Has zauzevši šesto i osmo mesto, dok je Red Bull Serđa Pereza bio između njih na sedmom mestu. Danijel Rikardo je osvojio dva poena za RB na devetom mestu, a Alpine Pjera Gazlija je zaokružio top 10.

Trka je bila uzbudljiva i za Šarla Leklera, koji se oporavio od incidenta u prvom krugu sa Pjastrijem i uspeo da se probije do 11. mesta putem četiri pit stopa u Ferariju. Esteban Okon iz Alpine je završio na 12. mestu, nakon bliske borbe sa timskim kolegom Gazlijem.

Lans Strol je bio vodeći Aston Martin na 13. mestu u još jednom teškom danu za tim, ispred RB-a Jukija Cunode na 14. i Vilijamsa Aleksa Albona na 15. mestu.

Tim Kick Sauber još uvek čeka svoje prve poene u 2024. godini, sa Valtterijem Botasom i Džou Guanjuom koji su završili na 16. i 17. mestu.

Fernando Alonso je postavio najbrži krug u svom poslednjem krugu, ali je završio dan na 18. mestu, jer je tokom trke imao problema sa tempom u Aston Martinu, kao i kaznu za izguravanje Džoua sa staze ranije tog popodneva.

Logan Sardžent je bio poslednji klasifikovani vozač za Vilijams na 19. mestu, dok je Noris – sa kaznom od pet sekundi za prekoračenje granica staze – na kraju povukao iz trke nakon oštećenja zadobijenih u sudaru sa Ferštapenom, završivši dan ispunjen obećanjima na nesrećan način.

204Lando NorisMcLaren Mercedes64+7 laps0

Naredna trka šampionata će biti vožena 7. jula za Veliku nagradu Velike Britanije na Silverstonu. Pratite Formulu 1 na portalu OKVIR!