F1: Pjastri odnosi prvu pobedu u karijeri na Velikoj nagradi Mađarske 2024!

Oskar Pjastri je ostvario svoju prvu pobedu na Velikoj nagradi u Mađarskoj nakon dramskih događaja unutar tima Meklaren, kada je njegov kolega Lando Noris kasno reagovao na naredbu da vrati vodeću poziciju Australijancu, koju je izgubio zbog strategije zamene guma.

Posle starta, gde su se trojica vozača našla bok uz bok – Maks Ferštapen iz Red Bula, Pjastri je izbio na čelo kolone već u prvom zavoju i od tada je veći deo trke bio lider. Međutim, tokom drugog kruga zamene guma, Noris je prvi otišao u boks – kako bi parirao Luisu Hamiltonu iza sebe – i na stazu se vratio ispred Pjastrija.

To je izazvalo nekoliko poziva iz tima Norisu da vrati poziciju svom kolegi iz Meklarena, na šta je Britanac izgleda nevoljno pristao tek nakon mnogo krugova. Međutim, u 68. krugu od ukupno 70, Noris je usporio i omogućio Pjastriju da ga pretekne.

Dvadesettrogodišnjak je na kraju pobedio sa dve sekunde prednosti u odnosu na Norisa. Luis Hamilton je zauzeo treće mesto na podijumu za Mercedes, suočivši se sa svojom dramom nakon kontakta sa Maksom Ferštapenom tokom borbe u završnici trke.

Šarl Lekler je završio četvrti za Ferrari, dok je Ferštapen pao na peto mesto i biće predmet istrage sudija zbog incidenta sa Hamiltonom. Karlos Sainz iz Ferrarija bio je šesti, ispred Serđa Pereza iz Red Bula koji je napredovao sa 16. pozicije na startu.

Džordž Rasel je takođe osvojio bodove nakon što je startovao sa 17. pozicije, završivši trku na 8. mestu. Vozači RB-a Juki Cunoda i Aston Martinov Lans Strol završili su u prvih deset.

Fernando Alonso je bio tik iza njih na 11. mestu za Aston Martin, ispred Danijela Rikarda iz RB-a koji je imao razočaravajući dan nakon što je startovao sa 9. pozicije.

Niko Halkenberg zauzeo je 13. mesto u Hasu, dok je Aleksander Albon bio 14. za Vilijams i Kevin Magnusen je svoj Has doveo na 15. mesto.

Potraga Kick Saubera za bodovima se nastavlja, jer je Valteri Botas završio dan na 16. poziciji, sa Vilijamsovom Loganom Sardžentom iza njega na 17. mestu.

Težak vikend za tim Alpine takođe se nastavio, pošto je Esteban Okon završio na 18. mestu, dok je Džou Guanju iz Kick Saubera bio poslednji klasifikovani vozač na 19. mestu.

Pjer Gazli iz Alpinea bio je jedini vozač koji je odustao, nakon što je doživeo kvar na hidrauličnom sistemu.

NC10Pierre GaslyAlpine Renault33DNF0

Naredna trka će biti vožena u Belgiji na čuvenoj stazi Spa-Francorchamps 28. jula. Pratite F1 na portalu OKVIR!