Vrući talas primorava Atinu da zatvori Akropolj

Vrući talas primorava Atinu da zatvori Akropolj

Grčka je u petak zatvorila drevni Akropolj tokom najtoplijeg dela dana kako bi zaštitila turiste dok je južna Evropa patila od žestokog toplotnog talasa, dok se više od 100 miliona Amerikanaca takođe suočilo sa produženim periodom vrelog vremena. .

Evropska svemirska agencija (ESA), čiji sateliti prate temperaturu kopna i mora, upozorila je da se Italija, Španija, Francuska, Nemačka i Poljska suočavaju sa ekstremnim uslovima.

Temperature sledeće nedelje mogle bi da obore trenutni evropski rekord – 48,8 Celzijusa zabeleženih na Siciliji u avgustu 2021.

Italijanski meteorolozi su sledeću fazu evropskog toplotnog talasa nazvali „Haron“ – referenca na skelara duša mrtvih u grčkoj mitologiji. To uspeva ovonedeljnom „Kerberu” nazvanom po troglavom psu podzemlja.

Svet je prošle nedelje zabeležio najtopliji dan ikada, a naučnici su krivili kombinaciju dugoročnog globalnog zagrevanja izazvanog gasovima staklene bašte, sa kratkoročnim pojačanjem El Ninja, redovnog obrasca toplog vremena koji potiče iz Pacifika.

U mnogim mestima na jugozapadu Sjedinjenih Država, gde su vruća leta norma, u narednim danima prognoziraju se ekstremne temperature koje bi mogle da obore rekorde.

Grad Feniks u Arizoni već ima 15 dana zaredom sa temperaturama većim od 43,3 Celzijusa, a mobilne klinike leče beskućnike koji pate od opekotina trećeg stepena i teške dehidracije.

Uticaj ekstremne letnje vrućine u fokus je stavila ovonedeljna studija koja kaže da je čak 61.000 ljudi možda umrlo na velikoj vrućini širom Evrope prošlog leta.

Džoan Balester, profesor na Institutu za globalno zdravlje u Barseloni, rekla je da je Francuska izvukla pouke iz smrtonosnog toplotnog talasa 2003. koji bi zemlje poput Italije, Grčke, Španije i Portugala mogle da prate.