Evropska svemirska agencija (ESA), čiji sateliti prate temperaturu kopna i mora, upozorila je da se Italija, Španija, Francuska, Nemačka i Poljska suočavaju sa ekstremnim uslovima.
Temperature sledeće nedelje mogle bi da obore trenutni evropski rekord – 48,8 Celzijusa zabeleženih na Siciliji u avgustu 2021.
Italijanski meteorolozi su sledeću fazu evropskog toplotnog talasa nazvali „Haron“ – referenca na skelara duša mrtvih u grčkoj mitologiji. To uspeva ovonedeljnom „Kerberu” nazvanom po troglavom psu podzemlja.
Svet je prošle nedelje zabeležio najtopliji dan ikada, a naučnici su krivili kombinaciju dugoročnog globalnog zagrevanja izazvanog gasovima staklene bašte, sa kratkoročnim pojačanjem El Ninja, redovnog obrasca toplog vremena koji potiče iz Pacifika.
U mnogim mestima na jugozapadu Sjedinjenih Država, gde su vruća leta norma, u narednim danima prognoziraju se ekstremne temperature koje bi mogle da obore rekorde.
Grad Feniks u Arizoni već ima 15 dana zaredom sa temperaturama većim od 43,3 Celzijusa, a mobilne klinike leče beskućnike koji pate od opekotina trećeg stepena i teške dehidracije.
Uticaj ekstremne letnje vrućine u fokus je stavila ovonedeljna studija koja kaže da je čak 61.000 ljudi možda umrlo na velikoj vrućini širom Evrope prošlog leta.
Džoan Balester, profesor na Institutu za globalno zdravlje u Barseloni, rekla je da je Francuska izvukla pouke iz smrtonosnog toplotnog talasa 2003. koji bi zemlje poput Italije, Grčke, Španije i Portugala mogle da prate.