Vrhovni sud Albanije naložio je u utorak tužiocima da nastave istragu o ubistvu demonstranata na antivladinom skupu 2011. godine.
Četvoricu pristalica Socijalističke partije ubila je policija 21. januara 2011. ispred glavne zgrade vlade dok su protestovali protiv navodne korupcije i lažiranja glasova od strane vlade tadašnjeg premijera Salija Beriše.
Dvojica policajaca pritvorena su zbog smrti trojice, ali niko nije optužen za smrt četvrtog demonstranta Aleksa Nike.
Albanski sudovi su odbili zahtev njegove udovice da se dalje istraži ubistvo. Ona je slučaj odnela Evropskom sudu za ljudska prava, koji je prošle godine odlučio da albansko pravosuđe nastavi slučaj.
Odlukom Vrhovnog suda od utorka nalaže se Specijalnom tužilaštvu za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, koje se bavi najvišim državnim zvaničnicima i političarima, da nastavi krivični postupak zbog Nikine smrti.
Nikina udovica kaže da ima dokaze o naređenju najviših zvaničnika da otvore vatru na demonstrante i želi da se ispitaju najviši policijski zvaničnici, kao i Beriša i tadašnji ministar unutrašnjih poslova Lulzim Baša.
Beriša je u kućnom pritvoru i pod istragom u slučaju korupcije jer je navodno pomagao svom zetu da dobije državno zemljište.
U slučaju koji se odnosi na ostala tri poginula demonstranta, dvojica policajaca osuđena su na jednu i tri godine zatvora, što porodice poginulih smatraju nedovoljnim. Tužioci su tražili ukupno 45 godina.
Protest u Tirani 2001. prerastao je u nerede kada je nekoliko hiljada opozicionih demonstranata napalo policiju i pokušalo da uđe u Berišinu kancelariju, koristeći štapove, kamenje i molotovljeve koktele. Policija je odgovorila suzavcem i vodenim topovima.
Kada je protest zamirao u popodnevnim satima, policajci su upotrebili bojevu municiju, ubivši četvoricu demonstranata i ranivši još sedam ljudi, uključujući TV reportera.
Beriša je osudio protest kao neuspeli pokušaj državnog udara. Opozicioni socijalisti optužili su Berišu da je ovlastio policiju da koristi smrtonosnu silu — tvrdnju koju je on odbacio.
Lider Socijalističke partije i premijer Edi Rama pozdravio je odluku. On je rekao da to daje nadu Albancima da bi „zločin divlje države“ jednog dana mogao biti rešen uprkos „truloj pravdi Albanije“.