Vijesti: Direktorka Agencije za sprečavanje korupcije Crne Gore sakrila prihod od 70.000 evra

Vijesti: Direktorka Agencije za sprečavanje korupcije Crne Gore sakrila prihod od 70.000 evra

Direktorka Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović sakrila je od javnosti prodaju stana i prihod od 70.000 evra, pišu Vijesti.

Zvanični podaci na sajtu Agencije pokazuju da ona nije podnela poseban izveštaj 30 dana nakon što je prodala nasleđenu nekretninu, pišu Vijesti.

Prema dokumentaciji kojom „Vijesti“ raspolažu, stan je prodala u septembru 2022. godine, a pre zaključenja ugovora o kupoprodaji nekretnine, isplaćeno joj je 22.000 evra.

Taj novac nije prijavljen posebnim izveštajem, dok je ostatak od 48.000 iskorišćen za zatvaranje kredita koje je imala u jednoj od komercijalnih banaka koje posluju u Crnoj Gori, prenose Vijesti.

Perović je u avgustu 2021. godine dostavila vanredni izveštaj, kojim je prijavila da je nasledila stan od 43 metra kvadratna. Istu nekretninu prodala je godinu kasnije.

Podatke o prodaji stana, “Vijesti” su pribavile uz pomoć MANS platforme za podršku istraživačkim novinarima.

„Direktorka Agencije… Jelena Perović nije imala zakonsku obavezu, kao što je nema nijedan drugi javni funkcioner, da prilikom prodaje nekretnine dostavi izveštaj o uvećanju imovine preko 5.000 evra, jer se u konkretnom slučaju ne radi o uvećanju imovine, već o njenom prelasku iz nepokretne u pokretnu. Direktorka Perović je obavestila Agenciju o prodaji predmetnog stana i dostavila ugovor“, odgovorili su iz ASK na pitanje “Vijesti” zbog čega Jelena Perović nije prijavila promenu imovine nakon prodaje stana, odnosno zbog čega ta transakcija nije evidentirana u zvaničnoj bazi, dostupnoj javnosti.

Zakon o sprečavanju korupcije je jasan – vanredni izveštaj podnosi se u slučaju promena iz izveštaja koji se odnose na uvećanje imovine preko 5.000 evra, u roku od 30 dana od dana nastanka promene. Taj propis, takođe, predviđa novčanu sankciju u rasponu od 500 evra do 2.000 evra za javne funkcionere koji nisu ispunili zakonske obaveze.

Direktor Istraživačkog centra Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Dejan Milovac kazao je “Vijestima” da ASK nastavlja da radi na uspostavljanju prakse, u najmanju ruku, kreativnog tumačenja zakona, na šta su ranije upozoravali.

„Još na primeru bivše predsednice Vrhovnog suda, Vesne Medenice, ukazivali smo na to da postoji realna opasnost da tumačenje o ‘promeni oblika imovine’ bude neformalno usvojeno od strane ASK-a kao pravilo po kojem će se odlučivati u sličnim slučajevima i kada to nekome bude odgovaralo”, kazao je Milovac.

Iz MANS iznova ukazuju na potrebu da ASK kao institucija bude iz temelja reformisan, a zakonski okvir bude usklađen sa onim što su evropski standard i uzme u obzir ono što su specifičnosti konteksta Crne Gore.

„Mi već godinama imamo instituciju čiji rukovodeći kadar ne može biti model ponašanja bilo kom javnom funkcioneru kada je u pitanju profesionalni integritet, ali kako i na ovom slučaju vidimo, ni bazično poštovanje zakona i propisa ove države. Posebno je problematično što govorimo o jednoj od institucija koja bi, kada je u pitanju provera imovine, trebalo da bude prva odbrana od konflikta interesa i korupcije”, upozorava Milovac.