Kako je Državna služba za vanredne situacije objavila na Fejsbuku, u kombinovanoj jedinici je 51 ukrajinski spasilac i 19 komada opreme. Izvode radove na području sela Rechitsia.
Specijalisti Državne službe za vanredne situacije već su rasporedili mobilni kontrolni punkt i punkt prve pomoći, organizovali komunikaciju, utvrdili proceduru uključivanja ljudi i opreme za otklanjanje posledica poplava.
Danas je održan i radni sastanak sa predstavnikom RDC-a – upravnog tela Evropskog mehanizma za civilnu zaštitu, koje koordinira rad spasilačkih službi svih zemalja koje deluju na tom području, kao i sa lokalnim vlastima.
Za ukrajinske spasioce identifikovane su dve glavne lokacije za rad u reci Dreta.
Osnovni zadaci su izgradnja brane za obaloutvrdu, proširenje i menjanje korita reke, izrada drenaže, čišćenje korita reke od drveća i otpadaka koje donosi visoka voda.
„Posao je izuzetno otežan jer spasioci moraju stalno da rade u brzoj struji. Za izvođenje, stručnjaci Državne službe za vanredne situacije imaju i koriste tešku inženjersku opremu, posebno pet bagera guseničara“, napominju u Službi.
Prema planu, radovi će trajati nekoliko dana. Nakon toga biće određene nove lokacije.
Kako je saopšteno, Sloveniju od početka avgusta muče jake padavine. Loše vremenske prilike izazvale su klizišta i probijanje brane u zemlji.
Najmanje šest osoba poginulo je u razornim poplavama u Sloveniji.
Za prevazilaženje posledica poplava Ukrajina je Sloveniji ponudila helikopter.
Predsednik Ukrajine je 11. avgusta potpisao ukaz o pružanju humanitarne pomoći Sloveniji za prevazilaženje posledica poplava. Istog dana ukrajinski spasioci otišli su u pomoć slovenačkim kolegama.