Od događaja u Banjskoj i odluke Prištine da zatvori administrativne prelaze na severu Kosova i Metohije srpska roba ne stiže u Pokrajinu. Otvaranjem punkta Brnjak nije rešen problem. I dalje je zatvoren punkt na Jarinju, pa u Pokrajinu ne stižu ni preko potrebni lekovi, a poslednjih dana banke u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji ostale su bez dinara jer se novac, prema postojećim pravilima, dopremao samo preko punkta Jarinje.
Odlukom Prištine pogođeni su svi oni koji su egzistencijalno vezani za institucije Vlade u Beogradu. To su zaposleni u zdravstvu, prosveti i drugim službama vlade Srbije. Većini penzionera nisu isplaćene penzije. Radi se o starijim osobama kojima je novac preko potreban za lekove, za hranu.
Od 24. septembra kada je došlo do oružanog sukoba u selu Banjska , administrativni punktovi na severu su zatvoreni za kretanje iz pravca centralne Srbije. Otvaranje punkta Brnjak za kretanje u oba pravca nije pomoglo u transportu novca.
Dinari preko drugih punktova ne mogu da se prenose jer agencije za transport novca imaju ugovore samo za prihvat novca preko Jarinja.
Redom su pogođeni Srbi u svim delovima KiM. U četiri opštine na severu novac preko bankomata isplaćuje jedino Poštanska štedionica, i to u limitiranom iznosu. U šest opština sa srpskom većinom na jugu na bankomatima danima nema dinara. Dinara nema ovde u Gračanici, nema u Štrpcu, opštinama Kosovskog pomoravlja.
Ispred banaka su redovi ljudi koji čekaju da neko nešto uplati pa da eventualno dođu do tog novca.
Oni koji imaju, troše evre, a oni koji nemaju trguju na veresiju ili se zadužuju. Porodice se snalaze tako što neki od članova ode do centralne Srbije i u najbližoj sredini podigne dinare
Problem je i što su usled poslednjih zbivanja na severu zahladneli međunacionalni odnosi pa tako pojedini Albanci, vlasnici prodavnica odbijaju da im Srbi robu plate platnim karticama srpskih banaka.
Problemi postoje i u snabdevanju lekovima. Iz bolnica u Mitrovici, Gračanici, Pasjanu apeluju da su na izmaku sa lekovima, sanitetskim materijalom, medikamentima.
Od sredine juna na ovdašnje tržište ne stiže ni srpska roba, štampa na srpskom jeziku, a ni pošiljke iz centralne Srbije.
Gotova roba iz centralne Srbije na ovdašnje tržište ne može, jer vlasti u Prištini tvrde da postoji rizik od unošenja oružja. Isto obrazloženje može da se čuje i za odluku o zatvaranju punkta Jarinje, u čijem pravcu policija, kako kažu, i dalje istražuje teren nakon oružanog sukoba u Banjskoj.
Odlukama vlade u Prištini da zatvori prelaze na severu otežano je kretanje ljudi, a kod Srba na KiM vraća se osećaj odsečenosti i izolacije.