U Grčkoj opozicija inicira glasanje o nepoverenju vladi zbog skandala prisluškivanja

U Grčkoj opozicija inicira glasanje o nepoverenju vladi zbog skandala prisluškivanja

Lider najveće grčke opozicione stranke podneo je u sredu predlog za izglasavanje nepoverenja vladi, optužujući premijera Kirijakosa Micotakisa da je organizovao masovno prisluškivanje političkih saveznika i protivnika.

Slučaj, koji je još uvek pod istragom tužioca, postao je javan u avgustu kada je Nikos Andrulakis, lider socijalističke partije PASOK, treće po veličini u Grčkoj, rekao da je obaveštajna služba zemlje EIP slušala njegove razgovore 2021.

Grčka vlada negira bilo kakvo krivično delo ili namerno prisluškivanje bilo koga.

Prošlog meseca, parlament je usvojio zakon o reformi EIP-a i zabrani prodaje špijunskog softvera nakon što je levičarski list izvestio da je više od 30 ljudi, uključujući ministre, stavljeno pod nadzor države pomoću telefonskog malvera.

Aleksis Cipras, premijer od 2015. do 2019. godine, rekao je da je njegov naslednik glavni um iza masovnog nadzora političara, novinara i bezbednosnih zvaničnika.

Cipras je u utorak primio nalaze odvojene istrage od strane nezavisnog tela za zaštitu privatnosti u telekomunikacijama ADAE.

„U proteklih šest meseci, grčko društvo je bilo svedok otkrivanja nezamislive količine prisluškivanja, što je najdublje odstupanje od vladavine prava koje je zemlja videla u čitavoj svojoj modernoj istoriji“, rekao je Cipras u parlamentu.

„Imamo istorijsku dužnost da delujemo“, rekao je on, pre nego što je najavio da će njegova stranka podneti parlamentu zahtev za izglasavanje nepoverenja.

Pozivajući se na nalaze ADAE-a, Cipras je rekao da je vlada nadgledala ministra energetike i komandante vojske.

Debata o predlogu počeće kasnije u sredu i završiće se glasanjem u petak popodne. Micotakisova partija Nova demokratija kontroliše 156 poslanika u parlamentu od 300 mesta.

Cipras nije javno objasnio koje su metode nadzora korišćene. Lokalni mediji sugerišu da je korišćen program Predator, iako su grčke vlasti negirale kupovinu ili korišćenje takvog sistema.

Vlast je levicu opoziciju optužila za klevetu.

Micotakis je ovog meseca najavio da će Grčka održati parlamentarne izbore na proleće. Njegova stranka vodi u anketama.

Istražna komisija Evropskog parlamenta, poznata kao PEGA, istražuje navodnu upotrebu špijunskog softvera od strane evropskih vlada skoro godinu dana. PEGA je pozvao Grčku da rasvetli slučaj uoči izbora.

Podsetićemo da je skandal oko korišćenja špijunskog softvera u Evropskoj uniji izbio 2021. godine. Među njegovim žrtvama su, između ostalih, i lideri političke opozicije u Poljskoj, Španiji, Mađarskoj i Grčkoj i desetine aktivista i novinara.

Pročitajte više ovde: Orban će čuti sve: šta je posebno u vezi sa špijunskim skandalom Pegaz i šta je Mađarska umešana u njega.