Akreditovani posmatrači političkih stranaka, ispred kojih su overeni kandidati za predsednika i potpredsednike Republike Srpske i nezavisnih kandidata, kandidati koji se pojavljuju na glasačkom listiću, kao i akreditovani posmatrači za praćenje Glavnog centra za brojanje mogu biti prisutni u toku brojanja.
„Tri javna RTV servisa u BiH (RTRS, RTVBiH i RTVFBiH) ukoliko pokažu interes, mogu uživo u cjelosti prenositi otvaranje vreća i kontrolno ponovno brojanje glasačkih listića za nivo predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske“, ističe se u saopštenju.
Isto će biti omogućeno i drugim zainteresovanim medijima u BiH, saopštili su iz CIK-a.
„Na ovaj način je Centralna izborna komisija BiH blagovremeno obavijestila javnost, izborne posmatrače i medije o početku otvaranja vreća i kontrolnog ponovnog brojanja glasačkih listića po službenoj dužnosti na svim redovnim biračkim mjestima u Republici Srpskoj za nivo predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske“, navodi se u saopštenju.
U Banjaluci je održan stranak vladajuće koalicije koju čine SNSD, Socijalistička partija, Ujedinjena Srpska, Demos, NPS i NDP.
Lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je, posle sastanka, da je nakon odluke CIK-a o ponovnom prebrojavanju glasova za predednika Republike Srpske potvrđeno jedinstvo vladajuće koalicije u Republici Srpskoj, poručujući da „svako otimanje prava Republici Srpskoj znači njenu destabilizaciju“.
Potpredsednica SNSD-a Željka Cvijanović istakla je da se ne plaše prebrojavanja glasova, ali da ne podržavaju prebrojavanje na osnovu nezakonito donesene odluke.
„Naredba CIK-a je neutemeljena i nezakonita“, rekla je Cvijanovićeva, nazivajući ovu odluku manipulativnom.
Predsednik NPS-a Darko Banjac rekao je da „neko očito želi da građani Republike Srpske biraju predsjednika toliko puta dok ne bude izabran njihov kandidat“, uprkos tome što su građani već izabrali pobednika.
„Prvi put Republika Srpska ne može da broji svoje glasove, jer Sarajevo treba da broji“, rekao je Banjac.
Generalni sekretar DEMOS-a Boran Bosančić rekao je da ova stranka podržava izbor Milorada Dodika za predsednika Republike Srpske, bez obzira na, kako je rekao, nezakonite odluke CIK-a.
Lider SP-a Petar Đokić istakao je da „nezakonite odluke CIK-a upućuju na namere stvaranja krize, poručujući da se vladajuća koalicija u Srpskoj ne plaši prebrojavanja glasova, jer je jasno ko su izborni pobjednici“.
Predsednik NDP-a Dragan Čavić rekao je da je CIK doneo političku odluku, poručujući da će vladajuća koalicija reagovati tako što će iskoristiti sva pravna sredstva u okviru Izbornog zakona i drugih normi.
Lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izrazio je nadu da će pravosudne institucije naredbu CIK-a staviti van snage.
Željka Cvijanović neće odlučivati o tome kako će se brojati glasovi, nego će se ta aktivnost sprovesti onako kako to zakon predviđa. Ne pita se više SNSD ni hoće li biti protestne šetnje, ni hoće li biti brojanja, ni kako će se brojati, rekao je Igor Crnadak, potpredsednik PDP-a.
„Zašto su Cvijanovićeva i SNSD bili protiv toga da se uvede video-nadzor na svako biračko mjesto, a sad im se odjednom ta video tehnologija dopada“, naveo je Crnadak.
Crnadak kaže da je „žalosno gledati panične reakcije SNSD-a na odluku o ponovnom brojanju glasova za predsjednika Republike Srpske“ i da, kako kaže, ne znaju gde udaraju: „hoće li tužiti CIK ili će tražiti video-nadzor ili će nešto treće“.
„Čega se boje u SNSD? Zar nije najpoštenije da se prebroji svaki glasački listić i da se utvrdi konačna i nepobitna istina? Ili se možda plaše da će se potvrditi organizovana krađa glasova koju su proveli i da će doći do ogromnih razlika između zapisnika i sadržaja u vrećama“, kaže Crnadak.