Trodnevna žalost u Gradačcu zbog trostrukog ubistva – žena u teškom stanju, predlog da se femicid u BiH tretira kao posebno krivično delo

Trodnevna žalost u Gradačcu zbog trostrukog ubistva – žena u teškom stanju, predlog da se femicid u BiH tretira kao posebno krivično delo

Lekari u BiH se bore za život žene na koju je juče pucao muškarac koji je ubio suprugu i još dve osobe. U Gradačcu trodnevna žalost. Ubica je ranije više puta prijavljivan zbog nasilja nad suprugom, koja nije dobila institucionalnu zaštitu. Poslednju prijavu za nasilje u porodice podnela je tri dana pre ubistva. Predlog da se femicid u BiH tretira kao posebno krivično delo.

Danas je prvi dan trodnevne žalosti, koja je juče proglašena u Gradačcu u BiH nakon što je muškarac ubio svoju suprugu i dva muškarca, oca i sina koje je poznavao, i potom izvršio samoubistvo pred policijom.

Nermin Sulejmanović, koji je od ranije poznat policiji pošto je hapšen zbog trgovine drogom i prijavljivan zbog nasilja nad suprugom, zločin je prenosio na Instagramu.

On je juče ranio tri osobe – policajca, jednog građanina i ženu, koja je majka i supruga ubijenih, za čiji se život lekari bore.

„Pacijentkinja je i dalje na aparatu za veštačku ventilaciju. U toku dana planirana je dodatna dijagnostika od koje zavise dalji koraci. Stanje je i dalje teško“, rekao je za portal Kliks portparol tuzlanskog UKC Eldar Šehić.

U Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli je hospitalizovan i muškarac, koji je takođe ranjen u Gradačcu.

On je u petak dovezen sa povredama donjih ekstremiteta, zbog čega je primljen u Kliniku za ortopediju i traumatologiju. Njegovo trenutno stanje je stabilno.

U trostrukom ubistvu koje je potreslo BiH, stradala je supruga koja je ubicu prijavljivala policiji zbog nasilja, ali pritom nije dobila institucionalnu zaštitu.

Nizama Hećimović je zatražila policijsku zaštitu, ali je opštinski sud u Gradačcu 7. avgusta odbacio zahtev MUP-a da se Sulejmanoviću izrekne mera zabrane uznemiravanja i uhođenja, kao i zabrana prilaska žrtvi nasilja.

Poslednju prijavu za nasilje u porodice podnela je tri dana pre ubistva. 

Povodom tragedije, poslanički klub Socijaldemokratske partije uputio je u proceduru rezoluciju o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u Bosni i Hecegovini.

U rezoluciji se, između ostalog, traži dosledna primena Ustava i zakona BiH i međunarodnih deklaracija i konvencija, kao i izmena Krivičnog zakona BiH kojom bi se definisao femicid kao posebno teško krivično delo koje treba najoštrije sankcionisati.

Autor teksta rezolucije je Jasmin Imamović, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

„Svedoci smo kontinuiranog nasilja pojedinih muškaraca nad ženama, koje ovih dana doživljava eskalaciju i poprima najsvirepije oblike, pa čak i femicida, koji u BiH još nije definisan kao posebno krivično delo. Nasilje nad ženama se mora zaustaviti“, istakao je Imamović, prenosi Kliks.

Imamović smatra da je potrebno izmeniti krivično zakonodavstvo i predvideti femicid kao posebno krivično delo da bi društvo dobilo adekvatne mehanizme za sprečavanje sve brutalnijeg nasilja nad ženama.

„BiH ne može dopustiti da žene budu žrtve samo zato što su žene i da za takve zločine počinioci ne budu osuđeni najstrožijom kaznom“, zaključio je Imamović.