Sud EU oduzeo je Kosovu dozvolu za učešće u evropskom telu nakon tužbe Španije

Sud EU oduzeo je Kosovu dozvolu za učešće u evropskom telu nakon tužbe Španije

Sud Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije kojom je Kosovu omogućeno učešće u Organizaciji evropskih regulatora u oblasti elektronskih komunikacija (BEREC).

Sud je naglasio da ovo otkazivanje nije povezano sa činjenicom da Kosovo nije priznato kao suverena država od strane Evropske unije i nekih država članica.

Telo evropskih regulatora u oblasti elektronskih komunikacija, koje čini Odbor regulatora, osnovano je zajedno sa svojom kancelarijom 2009. godine. Između 2001. i 2015. godine, Evropska unija je potpisala sporazume o stabilizaciji i pridruživanju sa šest zemalja zapadnog Balkana, uključujući Kosovo, potencijalnog kandidata za članstvo u EU. U 2018. godini i nakon toga, Komisija je preduzela mere za razvoj digitalnog društva i usklađivanje zakonodavstva ovih zemalja sa zakonodavstvom EU. Jedna takva mera je uključivanje Zapadnog Balkana u postojeća regulatorna tela ili ekspertske grupe kao što je BEREC.

U martu 2019. Evropska komisija je usvojila šest odluka u vezi sa učešćem regulatornih organa ovih zemalja u BEREC-u. Konkretno, omogućio je kosovskom regulatoru da učestvuje u Odboru regulatora i BEREC radnim grupama, kao iu odboru BEREC kancelarije.

Španija je u junu 2019. podnela žalbu Opštem sudu Evropske unije da poništi ovu odluku. Ova tužba je odbijena rešenjem od 23.09.2020. Španija je uložila žalbu na odluku u novembru 2020.

Španija je u Opštem sudu tvrdila da odluka Komisije krši odredbu važeće BEREC Uredbe 3, koja se bavi saradnjom BEREC-a sa telima EU, trećim zemljama i međunarodnim organizacijama, pošto Kosovo nije „treća zemlja“ u smislu ovu odredbu.

Opšti sud je presudio da pojam „treće zemlje” u smislu ove odredbe nije isto što i koncept „treće države”, već ima širi opseg koji prevazilazi samo suverene države. ESP smatra da je Opšti sud napravio pravnu grešku u ovoj stvari. Različite jezičke verzije ugovora EU ne podržavaju zaključak da postoji razlika u značenju pojmova „treća zemlja“ i „treća država“.

Sud EU, pozivajući se na savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde Ujedinjenih nacija od 22. jula 2010. u vezi sa proglašenjem nezavisnosti Kosova, ipak smatra da se Kosovo može tretirati na isti način kao „treća zemlja”.

Španija je takođe u Opštem sudu tvrdila da je Evropska komisija odstupila od utvrđene procedure za učešće regulatornih trećih zemalja u BEREC-u. Prema CJEU, Opšti sud je takođe pogrešio u vezi sa ovom tačkom, pošto ovlašćenje za razvoj radnih aranžmana za učešće regulatornih organa trećih zemalja spada u nadležnost BEREC-a.

Presuda Suda opšte nadležnosti je poništena zbog ove greške.

„Sud EU sam donosi konačnu odluku u predmetu, stanje postupka mu to dozvoljava i poništava odluku Evropske komisije, pošto Komisija nije imala ovlašćenja da je usvoji“, navodi se u poruci.

Međutim, kako se ne bi ugrozilo učešće Kosova u BEREC-u, ESP je presudio da efekti odluke Evropske komisije treba da ostanu na snazi sve dok novi radni aranžmani između BEREC-a i kosovskog regulatora ne stupe na snagu.