Ukoliko nove snage Kfora, čiji se dolazak najavljuje, budu raspoređene na severu Kosova dok tamo bude prisutna i kosovska policija, onda će to značiti da se NATO otvoreno stavlja na stranu Prištine, mišljenje je sagovornika Sputnjika o odluci NATO pakta da pojača svoju vojnu misiju na KiM.
Savet NATO odobrio je slanje pojačanja Kforu, svojoj misiji na Kosovu i Metohiji, posle sukoba tzv. kosovske policije i Srba u selu Banjska i nakon razmatranja bezbednosne situacije na Kosovu i Metohiji.
Međutim, ostaje da se vidi da li je ovo pomoć ugroženim Srbima na severu Kosova, ili dodatno pojačanje Prištini Prištini s obzirom za ponašanja ove NATO misije na Kosovu i Metohiji, kaže profesor dr Mitar Kovač, general-major u penziji.
U suprotnom, svaka druga opcija, ističe naš sagovornik, značila bi direktnu pomoć Prištini.
„NJihovi operativni podaci vezani za stanje na severu Kosova do sada su se pokazivali kao tačni, a sada se najedanput desilo da se uBanjskoj stvori 400 do 500 kosovskihpolicajaca a da to Kfor navodno nije znao. Naravno, vrlo je indikativno zašto je ovo prećutano… I zašto Kfor nije preventivno delovao već se pojavio u ulozi vatrogasaca,“ konstatuje Kovač.
Drugim rečima, dodaje naš sagovornik, samo ako se kosovske snage koje su ionako prekobrojne povuku sa severa dolazak novih snaga Kfora će imati smisla.
Povodom poslednjih događaja na KiM,NATOje u saopštenju naveo da je duboko zabrinut zbog rastućih tenzija na severu KiM, ali i da će KFOR, kao misija NATO-a, nastaviti svoje agilno prisustvo širom Kosova.