Srbi ponovo napuštaju Kosovsku policiju, Priština upire prstom u Beograd

Srbi ponovo napuštaju Kosovsku policiju, Priština upire prstom u Beograd

Manje od mesec dana je prošlo otkako su novi pripadnici Kosovske policije iz redova srpske zajednice na Kosovu stupili na dužnost i počeli da rade na severu Kosova, a neki od njih su službu već napustili. Još uvek se spekuliše da li je zvanične ostavke podnelo troje ili sedmoro srpskih policajca. Dok iz Prištine stižu poruke da je u pitanju pritisak iz Beograda, iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju to negiraju. Protesti ispred opštinskih zgrada u Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku zbog albanskih gradonačelnika i prisustva specijalaca traju već tri meseca, a umesto smirivanja situacije postoji bojazan od novih tenzija.

Nakon što je nekoliko stotina Srba skinulo uniforme Kosovske policije 5. novembra prošle godine, novih 40-ak njih je obuklo jula ove godine. Neki od njih je skinuli nakon nepunih mesec dana službe.

Međunarodni predstavnici su izrazili zabrinutost. Među prvima šef Euleksa i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Prištini.

„Kosovska policija postoji da bi služila svim zajednicama na Kosovu i njeni službenici bi trebalo da budu u mogućnosti da rade bez zastrašivanja. Pažljivo pratimo razvoj događaja“, kazao je Džefri Hovenijer, ambasador SAD u Prišini.

Iz Srpske liste poručuju da toliko zabrinutosti nisu čuli kada su upozoravali na represiju koju Kurti sprovodi nad Srbima.

„Nekada je moto Kosovske policije i akademije bio ‘Policija je narod, narod je policija’. Kažem nekada’, zato što sada ova policija koja se kreće u oklopnim transporterima i sa dugim cevima sigurno ne predstavlja srpski narod niti je tu zbog njega“, rekao je Milan Radojević, bivši gradonačelnik Severne Mitrovice.

Prištinski zvaničnici prstom su uperili u Beograd.

„Otkazi policajaca iz srpske zajednice direktan su rezultat neprekidnih pretnji i zastrašivanja iz Srbije – dokaz da njena politika nastavlja da odražava Miloševićevu taktiku“, poručila je Vjosa Osmani, predsednica Kosova.

Odgovor stiže iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

„Beograd ne pritiska Srbe da donose odluke o tome gde će raditi, niti kako će živeti“, odgovorio je Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Pojedini prištinski mediji pak tvrde da imaju saznanja o džentlmenskom dogovoru srpskih policajaca sa potpredsednikom Srpske liste Milanom Radoičićem, te da su „prihvatili plate i garancije za dalji rad u zamenu za napuštanje Kosovske policije“.

Odlazak Srba iz Kosovske policije za novinarku Ana Mariju Ivković šalje dve poruke.

„Ostrahizovanje pojedinca i dalje uspeva na severu Kosova. Ali druga poruka, po meni još važnija za samu Prištinu, ali i celokupnu međunarodnu zajednicu, jeste da, zapravo, bez Beograda malo šta može da se uradi kada je u pitanju integracija Srba u kosovski sistem“, rekla je novinarka Radija Kontakt plus.

U međuvremenu – tenzije u opštini Leposavić. Između onih koji ispred zgrade opštine protestuju zajedno sa Srpskom listom protiv albanskog gradonačelnika koji u zgradi boravi gotovo tri meseca i onih koji su prihvatili da sa Ljuljzimom Hetemijem sarađuju.

Radoica Radomirović, zamenik Nenada Rašića: Reci Todiću osam plata primaš, ova deca će samo jednu da primaju.

Zoran Todić, bivši gradonačelnik opštine Leposavić: Zoran Todić prima samo jednu platu.

Radoica Radomirović, zamenik Nenada Rašića: Ti se odrekni osam ja ću jedne. I podeli narodu

Međunarodna zajednica se nada novim izborima na severu Kosova i početku deeskalacije.

„Ja verujem da nama pre sledi nova eskalacija situacije na terenu nego deeskalacija u vidu održavanja novih lokalnih izbora. Čini se da ni Beogradu ni Prištini ne bi odgovaralo da oni sada budu sprovedeni na terenu“, ocenila je Ana Marija Ivković.

Veruje da i jednog i drugoj strani odgovara da ovakva situacija ostane do daljeg.