Više od 40 radnika zaposlenih u zgradi u Bošnjačkoj mahali u Kosovskoj Mitrovici u kojoj su prostorije Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Pokrajinskog PIO fonda, Kosovskomitrovičkog okruga i Centra za socijalni rad Vučitrn, ostaju i dalje na svojim radnim mestima, koja nisu napuštali od četvrtka ujutru, kako pripadnici specijalne jedinice kosovske policije Rosu ne bi nasilno zauzeli zgradu, građenu sredstvima Vlade Republike Srbije.
Juče je istekao rok za ultimatum koji je albanski nelegitimni „gradonačelnik” Erden Atić, koji je na mesto prvog čoveka severne Mitrovice došao s nešto više od 500 glasova na vanrednim aprilskim lokalnim izborima, dao zaposlenima da napuste objekat. Po njegovom mišljenju i direktivi prištinske vlasti Albina Kurtija, zgrada navodno pripada kosovskim institucijama. Kako bi prištinskim privremenim vlastima stavili do znanja da neće napuštati svoja radna mesta, zaposleni su noć proveli u objektu, što je bio i odgovor da se neće iseljavati iz institucija koje funkcionišu u sistemu Republike Srbije.
Krajem avgusta kosovska opštinska inspekcija, uz podršku albanskih policajaca, prvi put je ušla u ovu zgradu u Bošnjačkoj mahali i tada je Srbima dala rok od tri dana da napuste zgradu, a potom je rok pomeren na 8. septembar. Već u ranim jutarnjim satima, ispred objekta koji se nalazi na samo nekoliko metara od opštinske zgrade u kojoj sedi Erden Atić, juče se okupilo više novinarskih srpskih i albanskih ekipa, mada se nezvanično čulo da je „ultimatum o iseljenju” pomeren za dane iza 14. septembra, nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Kurtija u Briselu. U četvrtak je jedna zapadna ambasada zatražila od Atića da odloži prinudno iseljavanje srpskih institucija, a na taj zahtev on je, navodno, odgovorio potvrdno.
Da je izvršen pritisak na Atića govori i činjenica da je zabrinutost zbog moguće eskalacije izrazio i portparol Evropske unije Peter Stano, koji je kazao da još prilikom prvog pojavljivanja policije i opštinskih inspektora u zgradi to ne doprinosi naporima za deeskalaciju tenzija na Kosovu. Direktor Pokrajinskog fonda PIO Igor Simić poručio je da „pokušaji kosovske vlasti da iz zgrade u Bošnjačkoj mahali u severnoj Kosovskoj Mitrovici iseli zaposlene imaju cilj da proteraju sve srpsko što je na Kosovu i Metohiji”. Novinar „Politike”, koji je juče u ranim jutarnjim satima bio ispred zgrade u Bošnjačkoj mahali, primetio je veći broj patrola kosovske policije, ali i patrole italijanskih karabinijera, koji su dolazili iz pravca Glavnog mosta na Ibru, koji se nalazi stotinak metara od zgrade koju namerava da preuzme Priština. Primećeni su i džipovi Euleksa.
Zgrada u kojoj su smeštene srpske institucije nalazi se u ravni i sa zgradom MTS d. o. o. koji je ćerka-firma „Telekoma Srbija” iz Beograda, a koju Priština takođe želi da prisvoji. Ono što je Atiću pošlo za rukom jeste da je samo mesec dana po zvaničnom stupanju na mesto gradonačelnika uspeo da „otuđi” parking-prostor koji je pripadao ovoj firmi, najbrojnijem srpskom operateru mobilne telefonije, i proglasi ga „javnim dobrom”.
U Kosovskoj Mitrovici dan je protekao mirno, ali i napeto, jer i pored „odluke” Atića da odloži prinudno iseljavanje Srba iz zgrade u Bošnjačkoj, Srbi mu ne veruju plašeći se da bi Rosu nasilno mogla da upadne u bilo koje doba dana, kao što su 26. maja nasilno zauzeli i opštinske zgrade u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, a srpske i radnike nealbanske nacionalnosti ostavili „na belom hlebu”. Juče je Srbe u četiri opštine dodatno potresla vest o hapšenju Srbina G. S. (40) iz Leposavića, bivšeg integrisanog policajca, koga su pripadnici kosovske policije uhapsili u kafani nadomak Železničke stanice, u prisustvu majke. Kako navode očevici koji su prisustvovali nenadanom hapšenju sugrađanina, G. S. je priveden „na informativni razgovor” i odveden u južnu policijsku stanicu.