Nekadašnji ministar odbrane i bivši ambasador Crne Gore u Hrvatskoj Boro Vučinić izjavio je da je važno da Crna Gora sa Hrvatskom vodi dijalog a ne da jednostranim, ultimativnim stavovima zauzima pregovaračku poziciju.
Vučinić je ovo izjavio posle odluke hrvatskog ministra odbrane Ivana Anušića da u subotu otkaže sastanak u Tivtu, sa svojim crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem zbog njegovih izjava o spomen ploči u Morinju i vlasništvu nad brodom „Jadran“.
Vučinić je izrazio očekivanje da crnogorskom premijeru Milojku Spajiću neće trebati mnogo vremena da shvati kompleksnost i značaj odnosa sa Hrvatskom i da neće oklevati da se odredi prema stavovima ministra odbrane Krapovića koji je poručio da sa zvaničnicima te zemlje neće pregovarati oko vlasništva nad brodom „Jadran“.
On je za dnevni list Pobjeda kazao da jednostranim, ultimativnim stavovima zauzimati pregovaračku poziciju posebno ne treba činiti prema Hrvatskoj zbog ne tako davne prošlosti i nimalo slavne uloge crnogorske strane u tim dešavanjima. Bivši ministar inostranih poslova Miodrag Lekić je kazao da su najnovija dešavanja u vezi sa brodom „Jadran“ skandal sa dosta faulova sa više strana.
„Prvi problem je protokolarnog karaktera, kako je zakazana poseta, sa kojim planiranim sadržajem, kojim mestom održavanja i na osnovu kojih kriterijuma, ne u Glavnom gradu, što je opšta praksa, itd. Da li je sve išlo bez toga, sa početnim improvizacijama… pa su zatim počela i ‘iznenađenja’, ljutnje, izjave, napetosti… sve do neozbiljnosti u porukama“, kazao je je Lekić povodom otkazivanje sastanka između hrvatskog i crnogorskog ministra odbrane u Tivtu.
Krapović je u četvrtak kazao da shodno potpisanim sporazumima „nakon disolucije Jugoslavije“, Hrvatska nema pravo da traži školski brod „Jadran“ i da nisu spremni da pregovaraju o vlasništvu. U vezi sa spomen-pločom u bivšem vojnom logoru Morinj, Krapović je rekao da je postavljena na pogrešan način, da tekst na njoj ne odgovara činjenicama i da treba da bude zamenjena drugom, sa adekvatnim tekstom.
Hrvatski ministar odbrane Anušić izjavio je da su stavovi crnogorskog ministra odbrane Krapovića o školskom brodu Jadran i ploči u Morinju, za Hrvatsku apsolutno neprihvatljivi i poručio da se o tim temama mora razgovarati. Anušić je saopštio da je sastanak sa Krapovićem koji je trebalo da se održi u Tivtu otkazao zbog njegovih izjava o ploči u Morinju i brodu Jadran.
Krapović je juče rekao da je stav Podgorice da je brod „Jadran“ potpuno legalno i legitimno vlasništvo Crne Gore, istakavši da se neće promeniti.
„Kao ministar odbrane, moja odgovornost je da čuvam ovaj simbol našeg ponosa i istorijskog nasleđa, koji nadilazi granice materijalnog vlasništva. Dijalog i razmena mišljenja sa našim susedima su od esencijalnog značaja, te u tom duhu pristupamo svim međunarodnim pitanjima, uključujući i pitanje školskog broda ‘Jadran’“, naveo je Krapović.
Jedno od nerešenih pitanja sukcesije bivše Socijlističke Federativne Republike Jugoslavije je i pitanje vlasništva školskog broda Ratne mornarice nekadašnje države „Jadran“, koji se sada nalazi u Crnoj Gori, a za sebe ga traže i Hrvatska i Crna Gora.
Krapović je, govoreći o ploči u bivšem vojnom logoru Morinj, kazao da je ploča postavljena na pogrešan način i da natpis ne odgovara činjenicama i da ta ploča treba da bude zamijenjena drugom sa adekvatnim tekstom.
Spomen-ploču u logoru Morinj otkrili su 2022. tadašnji ministar spoljnjih poslova Ranko Krivokapić i ministar odbrane Raško Konjević u prisustvu hrvatskog šefa diplomatije Gordana Grlića Radmana i ministra hrvatskih branitelja Toma Medveda.
Logor Morinj je bio nekadašnja kasarna JNA koja je pretvorena u sabirni centar zarobljenika, uglavnom Hrvata, 1991. i 1992. gdje su isleđivani i zlostavljani.
„Tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku, ovdje je bio logor, takozvani Centar Morinj, za zatočene hrvatske civile i branioce“, piše na toj spomen ploči.
„Sećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su proživjeli zatočeni. Da se nikada ne ponovi!“, ugravirano je na ploči ispred nekadašnjeg logora za ratne zarobljenike.