U otvorenom pismu makedonskoj javnosti, Šolc je naveo da razume i deli njihove frustracije, ali je istakao da Nemačka želi da Severna Makedonija postane članica EU.
„Vaša zemlja je ponovo suočena sa donošenjem veoma važne odluke: Da li želite da prihvatite evropski kompromis? Time, 17 godina nakon dobijanja statusa kandidata za članstvo u EU, konačno može biti održana prva pristupna konferencija za članstvo. Biće to važan korak koji će vas približiti članstvu u EU ii čime će se prevazići blokada“, istakao je Šolc.
U poruci, objavljenoj na Fejsbuk stranici ambasade Nemačke u Skoplju, nemački kancelar je napisao da razume nestrpljenje i frustraciju građana Severne Makdonije i da ih deli sa njima.
„Razumem vas kada kažete: Predugo je bilo i previše nam je obećano. Ono što se od nas tražilo bilo je previše. Razumem vašu sumnju da li će ovaj korak zaista otvoriti put za ulazak u EU“, rekao je Šolc.
Makedoncima je pručio je da želi da bude potpuno iskren sa njima i objasnio da čak i nakon prihvatanja ovog kompromisa, proces pristupanja EU neće biti lak da će biti i drugih prepreka koje će morati da se prevaziđu.
„Ali ja vam takođe kažem: Zajedno ćemo savladati zadatke koji su pred nama. Zato što želimo da budete član ove EU. Volimo vas, dragi Makedonci i Makedonke, učlanite se u uniju u kojoj se čuvaju i neguju vaše i naše kulturne posebnosti, naši različiti jezici i naši identiteti. To nas zajedno čini jačima“, istakao je Šolc u poruci koja je objavljena na makedonskom, albanskom i nemačkom jeziku.
Francuski predlog je u Severnoj Makedoniji naišao na snažan otpor opozicije i velikog dela gradjana, kao i nevladinih organizacija koje se bave evrointegracijama.
U Skoplju se od subote, 2. jula, svakodnevno održavaju protesti protiv tog predloga, koje podržava koalicija oko najveće partije VMRO DPMNE Hristijana Mickoskog i Levica Dimitra Apasijeva, tražeći da se odbije predlog jer vodi bugarizaciji i realno ne omogućava evrointegraciju Severne Makedonije.
Protivnici predloga, medju kojima i bivši ministar spoljnih poslova Nikola Dimtrov, koji je potpisao Prespanski dogovor sa Grčkom, smatraju da taj predlog znači ispunjenje bugarskih zahteva, izlazi iz principa EU i blokira pregovore Skoplja sa EU.
Francuski predlog je prihvatljiv jedino stožernim partijama vladajuće koalicije SDSM Dimitra Kovačevskog i DUI Alija Ahmetija, predsedniku Severne Makedonije Stevo Pendarovskom i opozicionim albanskim parlementarnim partijama.
Početak pregovora EU sa Skopljem, blokira bugarski veto od novembra 2020. zbog spora oko jezika i istorije, a Brisel je i napredak Tirane na putu ka EU vezao za napredak Severne Makedonije. Godinu ranije evropski put ove dve zemlje je blokirala Francuska, insistirajući na promeni metodologije pregovora.