Sva tri zakona su odobrena sa dvocifrenom razlikom, posebno zakon koji je imao za cilj depolitizaciju nacionalnog javnog emitera prepuštanjem odgovornosti civilnog društva za imenovanja ključnim upravljačkim i nadzornim telima.
Zakon je bio u centru kampanje u jeku nemira na RTV Slovenija, izazvanih dubokim kadrovskim promenama nakon što je prethodna konzervativna vlada imenovala novi programski i nadzorni odbor koji su radnici i međunarodne organizacije osudili kao pristrasne i politizovano.
„Narod je glasao za slobodnu i zdravu Sloveniju“, rekla je predsednica Narodne skupštine Urška Klakočar Zupančič, potpredsednica vladajućeg Pokreta za slobodu.
„Vreme je da opozicija prihvati ono što narod govori“, dodala je ministarka spoljnih poslova Tanja Fajon.
Opoziciona Demokratska stranka (SDS), koja je inicirala referendum, okrivila je za poraz medijsku pristrasnost, nadovezujući se na svoju dugogodišnju tvrdnju da ljevica kontroliše slovenačke medije.
„Imajući 99 odsto medijskog monopola, šta mogu da urade da ih sledeći put zavedu“, rekao je predsednik stranke Janez Janša.
Glasanje je bio još jedan poraz SDS-a, koji je dugo bio dominantna snaga u slovenačkoj politici, iako je Janša to odbacio, rekavši da je „rezultat veći od 40 odsto normalan za našu stranku“.
Osim što je izgubio na opštim izborima u aprilu, iskusni političar i bivši ministar inostranih poslova Ange Logar izgubio je u novembru od političke novajlije Nataše Pirc Musar.