Očekuje se da će slovački parlament uskoro glasati o zakonskoj promeni koja bi onemogućila transrodnim osobama da promene pol na zvaničnim dokumentima, čime bi se uklonilo pravno priznanje koje je na snazi više od pola veka.
Predlog, koji je prošao kroz prvo čitanje u martu, omogućio bi promenu pola na dokumentima samo na osnovu genetskog testa koji pokazuje da je pogrešno identifikovan – blokirajući transrodne osobe da izvrše promenu.
Amandman konzervativnih poslanika sledi sličan zakon usvojen u Mađarskoj 2020. godine. On je izazvao negodovanje grupa za ljudska prava i skoro sigurno bi bio osporen na ustavnom sudu.
Došlo je do glasanja dok se Slovačka bliži vanrednim izborima u septembru usred političkih previranja. Ove nedelje je uspostavljena prelazna vlada.
Trenutno transrodne osobe mogu da menjaju svoja imena i prezimena – koja imaju različite završetke na slovačkom za muškarce i žene – kao i pol i broj rođenja na ličnim kartama.
Prema amandmanu, transrodne osobe i dalje mogu da menjaju svoja imena, ali ne i druge podatke.
„Osoba… bi imala, na primer, muški pol u dokumentima, ali bi u isto vreme i dalje mogla da promeni ime i prezime u žensko“, rekao je Martin Mačko, izvršni direktor Inicijativa Inakost, građanske grupe za prava LGBTI.
„To bi bila moderna jevrejska zvezda… Oni bi mogli da budu identifikovani u dokumentima, na primer od strane poslodavaca. To je naravno apsolutno neprihvatljivo.“
Komesarka Saveta Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović pozvala je poslanike prošlog meseca da odbace tu promenu.
Slovačko psihijatrijsko društvo saopštilo je da, osim transrodnih osoba, postoje i medicinska stanja kod kojih genetski testovi ne ukazuju tačno na pol.
Autori amandmana nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Slovački ustav priznaje brak samo između muškaraca i žena, a parlament je tesno odbacio predlog 2020. da se abortusi otežaju.
Konačno čitanje zakona, koji je u prvom čitanju dobio 87 od 150 glasova, moglo bi doći do sledeće nedelje.
Odobrenje bi moglo da izazove veto liberalne predsednice Zuzane Čaputove, što bi verovatno blokiralo ponovno glasanje do izbora.
Mačko je rekao da veruje da će Ustavni sud poništiti tu promenu.
„Ovo je toliko jasna stvar da verujem da Ustavni sud ne bi oklevao“, rekao je on. „…Imamo prednost u odnosu na Mađarsku što i dalje imamo nezavisan Ustavni sud.