Bošnjački član i aktuelni predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, izazvao je kontroverze svojim govorom na komemorativnom skupu u Memorijalnom centru Potočari, gde je izneo oštre kritike na račun politike Beograda i entiteta Republike Srpske.
Bećirović je upozorio na opasnosti koje vidi u memorandumu SANU i Deklaraciji Svesrpskog sabora, ističući da prošlost koja se zaboravi može ponoviti. On je naglasio da je Sarajevo opredeljeno za mir i saradnju, ali da smatra da to ugrožava politika koju sprovodi režim u Beogradu.
„Samo nas država i institucije mogu zaštiti od potencijalnih počinitelja genocida“, rekao je Bećirović, pozivajući na jedinstvo i zaštitu teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.
Ubrzo nakon Bećirovićevog govora, premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da je odlučio sa predsednikom Aleksandrom Vučićem da ne odgovore odmah na optužbe izrečene na njihov račun, ali da će odgovori uslediti u narednim danima.
Potpredsednik Vlade Srbije i senator Republike Srpske, Aleksandar Vulin, ocenio je Bećirovićev govor kao najopasniji od 1995. godine, nazivajući ga ratnim huškanjem i izražavajući očekivanje da će međunarodna zajednica reagovati.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije takođe je reagovalo, optužujući Bećirovića da je zloupotrebio komemorativni skup za promociju svojih političkih ciljeva, umesto da doprinese pomirenju i političkom dijalogu u BiH.
Bećirovićev govor je izazvao polarizovane reakcije u regionu, sa jasnim naglaskom na dugotrajne političke tenzije i pitanja nacionalne i političke stabilnosti u Bosni i Hercegovini.