Sijarto objasnio kašnjenje u ratifikaciji ulaska Finske i Švedske u NATO: Imamo vladavinu prava

Sijarto objasnio kašnjenje u ratifikaciji ulaska Finske i Švedske u NATO: Imamo vladavinu prava

Šef Ministarstva spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto objasnio je da je zvanična Budimpešta odložila odobravanje aplikacija Finske i Švedske za ulazak u NATO zbog ozbiljne zabrinutosti u parlamentu, koji ima odlučujuću reč u ovom procesu.

Sijarto je uverio da vlada i premijer Viktor Orban lično podržavaju članstvo obe zemlje u NATO. Orban je, prema njegovim rečima, tražio i od svoje vladajuće partije „Fides“ da podrži prijave dve zemlje.

„Ali kada je ovo pitanje stavljeno na dnevni red frakcije prošle nedelje… članovi su izrazili veoma ozbiljnu zabrinutost i na kraju parlament odlučuje, imamo parlamentarnu demokratiju… Znam da bi mnogi u Briselu voleli da se Parlament drži po strani, ali mi imaju vladavinu prava, a ova odluka ostaje na parlamentu“, rekao je Sijarto.

On je izrazio nadu da će rasprava u parlamentu biti uspešna i da će se završiti ratifikacijom.

„Dakle, debata je počela juče, a tri do pet nedelja nakon početka debate biće konačno glasanje“, rekao je Sijarto.

Istovremeno je napomenuo da će po ovom pitanju biti važna dva predstojeća sastanka parlamentaraca Mađarske, Finske i Švedske.

Turska i Mađarska ostale su jedine zemlje NATO koje nisu ratifikovale prijave Švedske i Finske za pridruživanje Alijansi.

Budimpešta nije javno postavila nikakve zahteve prema Helsinkiju i Stokholmu, ali je šef frakcije Fidesa Viktora Orbana Mate Kočis rekao da se sada vodi „ozbiljna debata“ o pridruživanju dve zemlje. Mađarska je odlučila da pošalje delegaciju u Švedsku i Finsku da prouči „političke sporove”.

Orban je, sa svoje strane, ukazao na prethodne kritike Finske i Švedske u vezi sa stanjem vladavine prava u Mađarskoj, rekavši da neki u njegovoj stranci dovode u pitanje mudrost prihvatanja zemalja koje „šire otvorene laži o Mađarskoj“ u NATO.

Finska premijerka Sana Marin nije čula bilo kakve zahteve Mađarske da ratifikuje zahtev te zemlje za ulazak u NATO.