Sećanje na stradale u martovskom pogromu, parastosi služeni u Gračanici i Kosovskoj Mitrovici

Sećanje na stradale u martovskom pogromu, parastosi služeni u Gračanici i Kosovskoj Mitrovici

Povodom 19 godina od martovskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji, u manastiru Gračanica vladika raško–prizrenski Teodosije služio je opelo, dok je u severnom delu Kosovske Mitrovice služen parastos kod spomenika „Istina“.

Molitvenom sećanju na devetnaestoro stradalih u pogromu 2004. godine prisustvovao je veliki broj ljudi, a zadužbina kralja Milutina nije mogla da primi sve koji su želeli da se pomole za postradale i mir.

Vladika je opelo služio sa više sveštenika i đakona iz svih delova Kosova i Metohije, uz sasluživanje vladike novobrdskog IlarionaNakon parastosa, ispred umetničke instalacije „Missing“ u Gračanici, predstavnici Eparhije raško-prizrenske, Kancelarije za Kosovo i Metohiju i lokalnih samouprava položiće bele ruže, u znak sećanja na sve stradale.

Biće otvorena i izložba radova sa Likovne kolonije „Jesen u Prizrenu 2022“, a održaće se i akademija posvećena pogromu.

Predsednik Srpske liste Goran Rakić izjavio je dasrpski narod na Kosovu i Metohijii nakon 19 godina, od 17. marta 2004. godine, kada je, kako je naveo, gorelo sve što se srpskim imenom zvalo i dalje proživljavapogrom.

„Pogrom na način da se i dalje puca na našu decu, na naše sunarodnike, vrši se pritisak na Srbe, povratnička mesta su i dalje zabranjena za povratnike, zastrašuje se i maltretira svako ko imalo misli srpski, a sve to bez adekvatnih ili nikakvih kazni za učinjena nedela”, rekao je Rakić.

On je istakao da Srbi na Kosovu i Metohiji i danas žive život pun nesigurnosti.

Rakić je, nakon služenja parastosa stradalima i polaganja cveća kod spomenika „Istina“, poručio da će srpski narod spaljeno, oskrnavljeno i porušeno obnoviti i da nikada neće odustati od namere da na ovim prostorima ostane i opstane, jer ga na to obavezuju svi izgubljeni životi na Kosovu i Metohiji od 1999. godine pa do danas.

„I ako je prošlo 19 godina, pamtimo kao da se juče dogodilo. U samo dva dana spaljeno je 35 crkava i manastira, proterano 4.000 Srba, stradalo 19 i povređeno više od hiljadu ljudi, spaljeno više od 950 kuća, etnički očišćeno šest gradova i devet sela. Zbog toga ponavljam da samo istinom, pravdom i vođeni činjenicom da se pogrom Srba više nikada ne sme dogoditi, možemo doći do međusobnog pomirenja i suživota“, rekao je Rakić.

Ispred Kancelarije za Kosovo i Metohiju venac je položio zamenik direktora Kancelarije Borislav Tajić koji je istakao da je država Srbija uvek opredeljena za mir i da će učiniti sve da Srbima na KiM obezbedi mir i sigurnu budućnost na svojim ognjištima.

„Godine koje su pred nama neće biti lake u svetu koji se menja brže nego ikada do sada radiće za nas onoliko koliko mi budemo radili čuvajući svoje dostojanstvo i odlučnost da jedinstveno i snažno branimo svoja prava ne ugrožavajući nikoga već samo čuvajući ono što nam pripada“, rekao je Tajić između ostalog i poručivši da Srbi trebaju biti složni u danima koji nam dolaze.

Predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić rekao je da je sloga i jedinstvo ono što treba Srbima na KiM a da se 17. mart nikada neće zaboraviti.

„Svakako moramo da budemo više složni jer to vreme traži od nas, ovo je dan gde treba da pokažemo da odajemo počast žrtvama, da se okupljamo u miru i dan kada cela Srbija treba da bude jedinstvena, da nema nikakvih podela“, poručio je Spirić.