Posebna savetnica hrvatskog šefa diplomatije Vanda Babić Galić izjavila je da će Hrvatska uzvratiti Crnoj Gori zbog usvajanja rezolucije o Jasenovcu, ali nije precizirala kako, odnosno hoće li blokirati crnogorski put ka Evropskoj uniji.
„Smer delovanja, vreme i način će odrediti vlada i premijer (Andrej Plenković). Nećemo to najavljivati preko medija, ali oni koji treba da se brinu nisu hrvatski građani ni Republika Hrvatska. Dakle, kako? Znaćete“, odgovorila je Babić-Galić u danas objavljenom intervjuu Večenjem listu, upitana hoće li Hrvatska blokirati put Crne Gore u EU i kako.
Ona je podstila da je Hrvatska uputila „snažnu i jasnu notu“ Crnoj Gori pošto je nedavno u crnogorskom parlamentu usvojena Rezolucija o genocidu u logorima Jasenovac, Dahau i Mathauzen.
„Žalosti nas što je Crna Gora našu otvorenu i prijateljsku ruku i sve što smo za njen evropski put činili prepoznala kao slabost, a ne kao kao kvalitet i snagu“, dodala je savetnica hrvatskog ministra spoljnih i evropskih poslova Gordana Grlića Radmana.
Upitana kako ta rezolucija šteti Hrvatskoj, kad ta država nije naslednica NDH niti ima veze sa logorima smrti, Babić Galić je odgovorila da ona ne šteti Hrvatskoj, iako je to njena intencija.
„Ona šteti samo Crnoj Gori i njenim građanim, jer ih vraća i postaje teg koji im ne dopušta dalje. Vladajuća struktura stavila je crnogorskom narodu okove i zaključala ih u nekoj davnoj prošlosti s kojom oni nemaju nikakve veze. One veze koje se mogu iščitati vezane su uz neke druge interese i neke druge projekte i programe“, ocenila je ona.
Prema njenim rečima, nije prvi put da Crna Gora na svoju i štetu svojih građana podanički ostvaruje tuđe zamisli i projekte.
Ona je rekla da se rezolucijom želi „probuditi gnev i mržnja naroda da bi se dodatno narušili hrvatsko-crnogorski odnosi, ili potpuno blokirala integracija Crne Gore u punopravno članstvu u EU“.
Takođe je dodala da je ona „samo nastavak ugradnje Crne Gore u ‘srpski svet’“ ocenivši da ta rezolucija izaziva zabrinutost i nespokoj hrvatske manjine u Crnoj Gori, ali i slobodoumnog crnogorskog naroda i svih poštenih građana te države.
Posebna savetnica šefa diplomatije ponovila je da je donošenje rezolucije osveta Hrvatskoj i Nemačkoj koje su podstakle rezoluciju o Srebrenici, čemu se pridružila i Crna Gora.